Ukázalo se, že jedním z témat jednání mezi premiéry států a ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským v Kyjevě se týkalo i vytvoření nové aliance, která by svým spojencům zaručovala ochranu – včetně té vojenské. Povšiml si toho opoziční poslanec Jaroslav Bžoch (ZDE). Český premiér Petr Fiala (ODS) se s českou veřejností o toto téma nepodělil. Úvahy o vzniku nové aliance (s Ukrajinou jako jejím členem) proti Rusku a budoucí agresi jsou podle generála Jiřího Šedivého odrazem současné situace: „Samozřejmě je to ovlivněno současnou situací a snahou prezidenta Zelenského zajistit jakýmkoliv způsobem vyšší bezpečnost Ukrajině do budoucnosti. Ale nemyslím, že je to nápad životaschopný a že by našel nějakou odezvu,“ vysvětlil.
Důvodem je, že by se jednalo už o třetí organizaci, která by se zabývala bezpečností Evropy – po Evropské unii a Severoatlantické alianci. „Mohlo by se stát, že některý ze států, dejme tomu Polsko, by bylo ve třech organizacích, jejichž cílem je to samé,“ řekl Jiří Šedivý, podle něhož není dobrým nápadem zdvojovat poslání a principy, které má například právě Severoatlantická aliance. „Určitě ne. Ve své podstatě jsou některé tendence Evropské unie v oblasti bezpečnosti de facto dublováním toho, co má NATO, takže to není úplně nejrozumnější. Spíše je zásadní, aby bylo funkční, co už bylo dojednáno,“ podotkl k tomu generál a měl na mysli právě zmíněné organizace.
Šedivý: Je třeba návrat do racionální roviny
Proč se ale premiér o tématu nezmínil během tiskové konference? „Nevím, proč to nezmínil a je potřeba se zeptat premiéra či jeho mluvčího. Nedovedu to posoudit, ale je možné, že měl třeba informaci předat polský premiér, který měl mluvit za všechny, kdo na schůzce byli. Zkrátka nevím, proč ta informace nebyla zveřejněna u nás a zda se jednalo o cíl, úmysl nebo to bylo považováno za nepodstatné. Je potřeba se zeptat premiéra,“ sdělil k tomu Jiří Šedivý.
Od polské opozice dokonce zaznělo, že vytvoření zmíněné aliance by znamenalo vyhlášení třetí světové války. Šedivý však varuje před unáhleným a přehnaným vyjádřením. „Situace je komplikovaná a složitá pro Ukrajinu, ale myslím, že by se měla redukovat síla vyjádření. Je třeba opravdu vážit slova, protože tady se dostáváme do situace, kdy sami vytváříme poměrně napjatou a nepřehlednou situaci. Debata o třetí organizaci v Evropě, teď mě napadá ještě čtvrtá – OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, pozn. red.), to by bylo několikanásobné dublování celého bezpečnostního systému. Je potřeba, abychom jak politicky, tak skrze bezpečnostní experty a analytiky přece jen zvažovali reálnost a případné negativní dopady na veřejné mínění. Nervozita je zbytečně zvyšována už jen vyjádřeními, že k nám pomalu letí rakety s jadernou náloží nad hlavou. Je třeba převést diskuse do racionální roviny,“ varoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová