Ať Sobotka raději zůstane, shodlo se vedení ČSSD. Jenže nikdo neví, co premiér udělá

12.06.2017 14:33 | Zprávy

Premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka dnes odmítl komentovat spekulace o svém odchodu z čela ČSSD. Řekl pouze, že ve středu se aktuální situací bude zabývat stranické grémium. Spekulace o odchodu Sobotky z pozice stranického lídra se objevily v souvislosti s poklesem preferencí ČSSD. Podle zákulisních informací se v pátek úzké vedení strany shodlo na tom, že by Sobotka měl zůstat.

Ať Sobotka raději zůstane, shodlo se vedení ČSSD. Jenže nikdo neví, co premiér udělá
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu v Brně

Dnes se bude Sobotka mimo jiné s volebním týmem chystat na sobotní programovou konferenci. Předcházet jí bude zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD, který má mezi sjezdy pravomoc odvolat členy předsednictva. Podle mluvčího ČSSD Mikuláše Klanga bude ale náplní zasedání poslední diskuse a schválení programu.

„Ve středu se sejde politické grémium ČSSD a bude samozřejmě o všech věcech jednat,“ řekl dnes Sobotka novinářům při odchodu z konference o stavebnictví. Ke své budoucnosti v čele strany se dál odmítl vyjádřit.

Podle řady sociálních demokratů už je čtyři měsíce před volbami na výměnu lídra pozdě. „Vyslovili se pro zachování statusu quo, výměna to neřeší,“ řekl ČTK dobře informovaný zdroj z Lidového domu. Dodal, že se spekulace o odchodu Sobotky objevovaly před březnovým sjezdem ČSSD, kde se ale nikdo proti předsedovi nepostavil. Jde podle něj o vyjádření neúspěšných kandidátů ze stranických primárek.

Ústřední výkonný výbor může podle stanov ČSSD vyslovit nedůvěru předsedovi nebo některému z jeho místopředsedů. Pokud by pro nedůvěru některého z nich hlasovaly alespoň tři pětiny členů výboru, znamená to jeho odvolání. V případě členů předsednictva pak výkonný výbor zvolí náhradníky; u předsedy takovou pravomoc nemá.

Některá média v posledních dnech přinesla informaci, že by se mohl Sobotka funkce předsedy sám vzdát. Podle zdroje ČTK z blízkosti Lidového domu takovou možnost v současnosti nic příliš nenaznačuje. Sobotkovo okolí však přesto zůstává ostražité, protože například i v případě květnového ohlášení demise celé vlády premiér překvapil i své okolí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…