Babiš: Ruský národ přinesl za druhé světové války největší oběti

13.05.2018 19:42 | Zprávy

Čau lidi! Jak už pozdrav napovídá, premiér v demisi Andrej Babiš ani tuto neděli nezapomněl přidat na svůj Facebook hlášení o aktivitách, které stihl během uplynulého týdne. Nechybělo ani pár zajímavých postřehů a připojil také několik vět k oslavám konce druhé světové války.

Babiš: Ruský národ přinesl za druhé světové války největší oběti
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš v pořadu Otázky Václava Moravce

Premiér svůj příspěvek zahajil tím, jak v dobrém závidí paní, které nákup za tři stovky v Albertu úplně změnil život a plánuje cestu kolem světa. Ta totiž vyhrala v účtenkové loterii. Pokud totiž do soutěže přihlásíte účtenku s EET, můžete vyhrát například jeden milion korun, jako tomu bylo u této šťastlivkyně. „Prý jí to poradila kartářka, že má zkusit štěstí ve hře. Taky toužím něco takového podniknout. No, samozřejmě že si na to musím nechat zajít chuť,“ povzdychl si Babiš s tím, že ještě zajímavější snad je to, že paní, o které píše, byla už šestá, kdo vyhrál v Účtenkovce milion.

Premiér si totiž prý v poslední době všiml, že na něj odevšad vyskakuje symbolické číslo šest. „Naše hnutí oslavilo v pátek šesté výročí od založení. A všechno se to tak potkalo, že právě v den našeho šestého výročí jsme schválili koaliční smlouvu,“ dodal s tím, že z jejich strany je hotovo a nyní musejí už jen čekat na ČSSD, která vyhlásila referendum, jestli s nimi půjdou do vlády. „My do toho dali všechno, dostali jsme se až na samotnou hranici možného,“ připomněl.

Samozřejmě nezapomněl ani zmínit, že si Češi tento týden připomínali konec druhé světové války. On sám si prý tuto významnou důležitou událost připomněl v Praze a Plzni. „Na Vítkově jsem pod sochou Jana Žižky položil věnec. A taky kytku k hrobu generála Aloise Eliáše. Byl to silný zážitek: výhled z kopce na hlavní město, dokonale nastoupené jednotky, prapory, vojenská kapela, přelet stíhaček,“ řekl s tím, že vůči armádě měl vždycky maximální respekt. „Oslavy konce druhé světové války jsou dobrá příležitost, abychom si vzpomněli i na ty, kteří bojovali ve válce před ní,“ dodal.

V Plzni se podle premiérova popisu prý slavilo 73. výročí konce druhé světové války v Evropě ve velkém stylu. „Město zaplavily americké uniformy, džípy, troubení, muzika. Takhle nějak to asi vypadalo po osvobození,“ napsal a zmínil, že položil věnec u památníku generála George S. Pattona a věnoval vzpomínku našim odbojářům a americkým vojákům, kteří tady v posledních dnech války položili život. „Vzpomínáme i na ruské vojáky, vždyť právě ruský národ přinesl za druhé světové války největší oběti,“ uzavřel Babis s tím, že jich zemřelo kolem třiadvaceti milionů.

Celý příspěvěk Andreje Babiše:

Čau lidi, tak té paní, která vyhrála milion v Účtenkovce, prý poradila kartářka. Že má zkusit štěstí ve hře. Nákup za tři stovky v Albertu jí úplně změnil život. Plánuje cestu kolem světa ?? Řeknu vám, taky toužím něco takového podniknout. Nebyl jsem ještě na spoustě míst. No, samozřejmě, že si na to musím nechat zajít chuť ??

A když jsme u těch náhod-nenáhod, tak já si všiml, že na mě v poslední době odevšad vyskakuje číslo šest. Ta paní, o které píšu, byla už šestá, kdo vyhrál v Účtenkovce milion. Taky jsem vám napsal, že už šest set tisíc lidí po celé republice s námi v Účtenkovce zkouší štěstí. Na Twitteru se ozval můj snad nejvěrnější kritik, pan Martin Jurica, že lžu, že je to prý jenom něco přes čtyři sta tisíc. No jo, jenže on se díval na počty hráčů za jeden měsíc, ale už ne, kolik se jich zaregistrovalo celkem. Zavolal jsem kvůli tomu kolegům na financích a hádejte co. Fakt jsem se mýlil. Vás, kteří hrajete, je už celkem 800 tisíc! ?? Takže se Vám, pane Jurica, omlouvám za nepravdu. Měl jsem stará čísla. Naše Účtenkovka je ještě mnohem úspěšnější, než jsem myslel.

A teď další symbolická šestka. Naše hnutí oslavilo v pátek šesté výročí od založení. Dort jste viděli na fotce. Osobně jsem ho objednával od našeho cukráře v Palomě. Na poslaneckém klubu jsme se pak spravedlivě rozdělili ?? Čokoláda byla naprosto skvělá. A staré logo “ANO 2011” z polevy na vršku mi připomnělo naše amatérské začátky. Bylo to krásné období. Dlouho jsme ale nevzpomínali, prostě si připili proseccem, já řekl ve třech minutách pár slov a zase do práce.

Všechno se to tak potkalo, že právě v den našeho šestého výročí jsme schválili koaliční smlouvu. Z naší strany je hotovo. Teď musíme čekat na ČSSD, která vyhlásila referendum, jestli s námi do vlády půjdou. My do toho dali všechno, dostali jsme se až na samotnou hranici možného. Hlavně jsme vybojovali, že se v žádném případě nebudou zvyšovat daně. Nebudeme ani přijímat žádné ilegální migranty a kvóty zásadně odmítáme.

My všichni Češi jsme samozřejmě tenhle týden slavili historické vítězství. Teď nemyslím tu hokejovou infarktovku 4:3 nad Ruskem, ani zápas s Francií, ale oslavy konce druhé světové války. Já jsem si připomněl tuto důležitou událost v Praze a Plzni. Na Vítkově jsem pod sochou Jana Žižky položil věnec. A taky kytku k hrobu generála Aloise Eliáše. Byl to silný zážitek: výhled z kopce na hlavní město, dokonale nastoupené jednotky, prapory, vojenská kapela, přelet stíhaček. K naší armádě jsem měl vždycky maximální respekt. Myslím, že oslavy konce druhé světové války jsou dobrá příležitost, abychom si vzpomněli i na ty, kteří bojovali ve válce před ní. Vždyť právě jen díky hrdinství Čechů a Slováků za první světové jsme získali vlastní stát ????

Slavilo se i v Plzni. A to ve velkém stylu. Město zaplavily americké uniformy, džípy, troubení, muzika. Takhle nějak to asi vypadalo po osvobození. Položil jsem věnec u památníku generála George S. Pattona a věnoval vzpomínku našim odbojářům a americkým vojákům, kteří tady v posledních dnech války položili život. Vzpomínáme i na ruské vojáky, vždyť právě ruský národ přinesl za 2. světové války největší oběti. Zemřelo jich 23 milionů.

Samozřejmě v Praze jsem poblahopřál i našim nově jmenovaným generálům. A pak se vydal na obchůzku do Hrzánského paláce na Hradčanech. Bohužel je pro veřejnost otevřený jen jednou ročně. I když je to významná památka. Kolegové mi na to řekli, že to je prý “záložní pracoviště vlády” v případě, že by nemohla úřadovat ve Strakovce nebo když se mění vlády, a že tam mám dokonce připravenou pracovnu. Nevím teda, proč bych tam chodil, leda že by mě Monika vyhodila z domu ?? Dávno tam mohly být celoroční prohlídky pro veřejnost. Tak jako jsem to zařídil právě v případě Kramářovy vily. Otevřeme co nejvíc takových budov veřejnosti a turistům.

Jinde to naopak funguje skvěle. Byl jsem se podívat na zbrusu nové základní škole v obci Chýně u Prahy. Tam bylo vidět, jak si to lidi umí zespodu sami zorganizovat. A taky, že nejlíp ví, co jejich obec potřebuje. Do Chýně, stejně jako do spousty jiných vesnic a městeček v okolí hlavního města se stěhuje čím dál víc rodin s malými dětmi. No a tak se paní starostka rozhodla, že jim postaví novou supermoderní školu. Zažádala si o dotaci na ministerstvu financí a z těch 280 milionů, které nová škola stála, jsme jí proplatili 70 procent ??

Takže teď mají v Chýni fakt skvost. Velkou sportovní halu, novou budovu školy s novou jídelnou a 23 třídami. Všechno je elegantní, jednoduché betonové stěny, velké prosklené plochy, aby měly děti hodně světla ?? A co mě zaujalo, všude je spousta poctivého dřeva: od skříněk v šatnách až po super pohodlné židle ve třídách. S Alenou Schillerovou jsme se taky nechali v lavici vyfotit. Ona mi u toho povídá, že byla u nich ve třídě nejlepší ve čtení. To já byl taky. Takže jsme se chvilku popichovali, kdo by byl nejlepší, kdybychom chodili do třídy spolu ?? V nové škole mají i chemickou laboratoř. Vzpomínám, jak jsem se do ní jako dítě vždycky těšil. A dělal jsme pokusy i doma, dokud mi teda můj experiment nevybuchl v ruce.

Všichni starostové, kteří řeší, co s rostoucí dětskou populací u nich v obci, by se měli sem přijet podívat. Už v roce 2014 jsme u nás na ministerstvu financí zavedli program na podporu základních škol v okolí velkých měst. A dneska? Jen kolem Prahy jsme už pomohli 160 obcím. Stálo nás to zatím 3 miliardy. Za ně vznikla ve školách nová místa pro 9000 dětí ??‍??‍??‍??

Když jsme u toho školství, šel jsem tenhle týden přednášet na Vysokou školu ekonomickou v Praze. Mají tam kurz “Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců” a na něm se postupně střídají naši ministři jako mluvčí. Běží to už od dubna, pásmo přednášek začal náš ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a zakončila ho po mně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Je to naprosto super. Stejně jako během výjezdů mluví studenti přímo z očí do očí s jednotlivými členy naší vlády. A protože jsou to studenti ekonomky, mají odborné dotazy. Vždycky nás příjemně překvapí, s jakým zájmem debatují o budoucnosti a směřování naší země.

Asi jste viděli, jak právě na moji přednášku přinesli napečené koblihy. Jedny noviny napsaly, že posluchárna byla poloprázdná. Tak to teda nechápu, ve kterém baráku pan redaktor seděl ?? Bylo plno, i když ne narváno, že by nestačily židle, jak to bylo na některých přednáškách v minulosti. Mluvili jsme o věcech, na kterých naše vláda pracuje. Studenty zajímal hodně výběr DPH, EET, důchodová reforma, digitalizace no a samozřejmě slevy na jízdném pro studenty a důchodce. Na konci přednášky se mě ještě pan děkan Miroslav Ševčík ptal, jestli by moje knížka O čem sním, když náhodou spím měla být povinná studijní literatura. Já bych nebyl proti ?? Taky mě pan děkan trochu překvapil, že nepoužívá sociální sítě. No, rozhodně si tak ušetří spoustu nervů.

Byl jsem i v Holešovické La Fabrice na debatě s občany. Téma debaty bylo “Jakou Unii chceme?” Byl to takový výkop celé série přednášek a debat, které teď pojedou po celé republice. S nápadem takzvaných “občanských konzultací” přišel francouzský prezident Emmanuel Macron. Jde o to, aby ve všech zemích EU se co nejvíc lidí zapojilo, přišlo říct svůj názor, zeptali se na všechno, co jim není na Evropské unii jasné. Já tohle teda dělám od první chvíle, co jsem vstoupil do politiky. Akorát, že mluvím s lidmi o všem. Nejen o Evropské unii.

Kdo máte zájem, a já doufám, že máte, tak další debaty poběží až do října. Další je už 26. května v Brně. Já na ní budu, tak taky přijďte. Potom přijde Litomyšl, Olomouc, Jihlava, Kroměříž, Opava, České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem a Liberec. Výsledky a poznatky pak dostane na stůl Evropská rada. Možná tam budou překvapení, co si lidi myslí a jaké mají reálné problémy ?? Věřím, že se tím špičky EU nechají poučit. Jsme prý nejskeptičtější národ v Evropě, tak určitě přijďte a přispějte do debaty. Problémy jsou tady od toho, aby se řešily. Evropská unie je v jádru skvělý projekt a jak opakuju všem, kteří se mě na to ptají, Czexit by byl pro naši zemi katastrofa.

Já jsem během svého vystoupení mluvil hlavně o čtyřech základních svobodách, které podle mě dávají Evropské unii největší smysl: volný pohyb osob, kapitálu, zboží a služeb. Ty musíme udržet a zdokonalit. Máme samozřejmě spoustu nedořešených problémů: kromě nelegální migrace to jsou různá omezení na vnitřním trhu, nerovnost velkých a malých států. Za naše zájmy musíme tvrdě bojovat. V Evropské unii jsme už 14 let a většinu té doby tam byli politici bez tahu na branku, někteří dokonce neuměli jazyky. My za české zájmy bojujeme ze všech sil. Chceme, aby největší slovo neměla Evropská komise, ale jednotlivé země. A dosadíme konečně do Bruselu zástupce, kteří budou zároveň špičkoví experti. Když bych to počítal na hlavy, tak jsme jich tam doteď měli nejmíň ze všech zemí.

Ty brďo, tak koukám, že jsem sem nedal spoustu věcí z jednání vlády a tripartity a stejně jsem už zase skoro na čtvrté straně. Příští týden budu mít extrémně rozlítaný. Čeká mě jednání Evropské rady v Bulharsku ????Globální bezpečnostní fórum v Bratislavě ???? a hned po něm se přesouvám do Vídně, kam mě pozval rakouský premiér Sebastian Kurz ???? V neděli zase odlétám do Finska, kde na mě čeká premiér Juha Sipilä ???? To nejlepší ale bude hned na začátku: výjezd za vámi do Ústeckého kraje ??

 

Takže se na vás zítra moc těším. Užijte si zbytek neděle.


 


 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byla dohoda. V Sýrii věděli, my ne. Výbušné informace od Evy Filipi

9:59 Byla dohoda. V Sýrii věděli, my ne. Výbušné informace od Evy Filipi

Bývalá česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi komentovala v internetové XTV pozadí převratu, který…