Zatímco český twitter se Andreji Babišovi po pátečním oznámení odchodu z frakce Renew posmíval, v Bruselu jeho krok vyvolal velké bolení hlavy. Zejména u Ursuly von der Leyenové, která počítá každý hlas a Babišova sedmička pro ni může být fatální ztrátou.
Čtrnáct dní po eurovolbách začíná být zřejmé, jak se poslanci z jednotlivých zemí rozdělí do europarlamentních frakcí. Zásadní pro von der Leyenovou je číslo 361, které představuje většinu pro její koaliční projekt lidovců, socialistů a liberálů, který ona sama nazvala „baštou středu proti extrémům“.
Koalice si rychle rozdělila hlavní funkce, lidovci mají mít předsedkyni eurokomise v Ursule von der Leyenové a hlavu parlamentu v Robertě Metsolaové. Socialisté mají dostat předsedu Evropské rady pro Portugalce Antonia Kostu a liberálové funkci úřad šéfa unijní diplomacie, kam se počítá s estonskou premiérkou Kajou Kallasovou.
Zatím to vypadá, že lidovci dokázali o několik mandátů posílit, zatímco oba jejich koaliční partneři ztrácejí. Takže „velká koalice“, která se roky zdála neporazitelná, se nyní pohybuje na samé hraně parlamentní většiny.
Liberální frakci přitom členové stále odcházejí a oznámení Andreje Babiše podle bruselského serveru Politico může strhnout další. Frakce Renew, jejímž základem byl francouzský klub strany prezidenta Macrona, měla minule 102 křesel, nyní má pouhých 74 a ztráty nejspíš nejsou konečné.
Ursula von der Leyenová, která se politice učila v německých velkých koalicích Angely Merkelové, stále preferuje spolupráci lidovců a socialistů. Kdo spolek doplní pro dopočítání matematické většiny, v tom je podle bruselských insiderů otevřena všem možným řešením.
Nabízí se například možnost zapojit do koalice oficiálně Zelené, kteří doposud fungovali ve zvláštní pozici „vstřícné opozice“. Nebyli součástí koalice, ale téměř ve všem s ní hlasovali a v otázkách Green Dealu byli dokonce lídrem agendy, kterou si poté přes místopředsedu Timmermanse osvojovala i eurokomise.
Jen pár minut po Babišově odchodu měli Zelení veřejně deklarovat ochotu přímo usednout v koalici.
S tím ale má problém pravé křídlo evropských lidovců, pro Leyenovou nepostradatelné. To vnímá Zelené jako levicové radikály, jeho část dokonce usiluje o revizi velkého Zeleného projektu Green Deal a spolupracovat s nimi odmítá.
Pokud by si Leyenová postavila proti sobě tuto vlivnou frakci, mohlo by jí to podle Politica stát i vlastní funkci. „Lidovci jsou pro ni stěžejní,“ říká Simon Hix, politolog z univerzity ve Florencii.
Tato cena se za pouhých 50 zelených europoslanců zdá až příliš vysoká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo