Babiš jede s podnikateli do Turecka. Má se sejít i s Erdoganem

28.08.2019 17:59 | Zprávy

Posílit vzájemné vztahy a vyměnit si názory na evropské i mezinárodní otázky chce na státní návštěvě v Turecku premiér Andrej Babiš (ANO). Řešit bude také projekt nedostavěné hnědouhelné elektrárny Adularya, na kterém se podílely české firmy. Kromě Babiše jede do Turecka ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a podnikatelé, napsala ČTK.

Babiš jede s podnikateli do Turecka. Má se sejít i s Erdoganem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ve vnitrozemí Turecka ležící Kappadokie

V Ankaře se předseda vlády setká s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, s předsedou parlamentu a několika ministry. V Istanbulu pak Babiš s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým zahájí podnikatelské fórum a navštíví technologický park.

„Návštěva bude příležitostí k posílení vzájemné hospodářské výměny, která má i nadále široký potenciál. Turecko je významným partnerem České republiky zejména v obchodní oblasti. Patří mezi nejvýznamnější obchodní partnery ČR mimo EU,“ píše se v materiálu k návštěvě, který má ČTK k dispozici.

Kromě Erdogana bude Babiš jednat s předsedou parlamentu Mustafou Sentopem, ministrem energetiky Fatihem Dönmezem, ministryní obchodu Ruhsar Pekcanovou, ministrem průmyslu Mustafou Varankem a ministrem obrany Hulusim Akarem.

Již dříve Babiš řekl, že chce řešit problémy kolem elektrárny Adularya. Minulý týden se uskutečnilo třetí kolo tendru na prodej elektrárny, opět se ale nepřihlásil žádný zájemce. Druhý pokus o prodej projektu, který obsahuje nedokončenou hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre a sousední lignitový důl, se uskutečnil na začátku července, první v lednu.

Projekt byl jedním z důvodů, které přivedly do úpadku společnost Vítkovice Power Engineering, která byla hlavním dodavatelem stavby. Uhlí údajně neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Dostavba by mohla přijít až na více než tři miliardy korun. Česká exportní banka (ČEB) půjčila na projekt Adularya téměř 12 miliard korun. Celková pojistná angažovanost státní pojišťovny EGAP je podle dřívějších informací 16,1 miliardy korun Kč, nesplacená výše jistiny úvěru ČEB byla 11,7 miliardy Kč.

Babiše a Havlíčka doprovodí podnikatelská mise Hospodářské komory. Komora plánuje také separátní setkání českých firem s premiérem nebo informační schůzky se zástupci Velvyslanectví České republiky v Turecku.

Podle Hospodářské komory Turecko nabízí českým výrobcům a dodavatelům obchodní příležitosti zejména v energetice, obranném průmyslu, důlních technologiích, automobilovém průmyslu, dopravně-strojírenském průmyslu a e-commerce. Státní investice Turecka směřují také do čističek odpadních vod, úpraven vody, vodovodů, výstavby kanalizačních systémů a spaloven. Zemědělci mají zájem zejména o biostanice a kompostárny.

České firmy vyvážejí do Turecka zboží zhruba za 53 miliard korun ročně, hlavně motorová vozidla, součástky pro automobilový průmysl, ale také čerpadla nebo hovězí dobytek. Z Turecka se do České republiky dováží kromě osobních automobilů a jejich částí zejména oděvy a potravinové doplňky. Dovoz dosahuje 36 miliard korun ročně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

Na poplach bije více než šest desítek významných institucí, které vyděsilo, že by se do konce roku n…