Odbory plánují na sjezdu zhodnotit především své působení v posledních čtyřech letech, konkrétně pak výsledky kampaně Konec levné práce, informoval server iHNed.cz. Tu odboráři cílili na zvyšování minimální mzdy, která se za poslední čtyři roky zvýšila z 8500 na 12 200 korun. Centrála počítá s tím, že svou kampaň za vyšší výdělky povede dál.
Středula promluvil na sjezdu o tom, že se mzdy a platy přibližují odměnám ve starých zemích EU jen pomalu a čeští zaměstnanci nepracují méně a hůř než jejich kolegové v cizině. „Naopak dělají víc hodin,“ uvedl s tím, že jako další téma si proto chce ČMKOS zvolit zkrácení pracovní doby. Debatovat se o tom chystá druhý den sjezdu. „Odbory jsou sebevědomější než dříve a budou i v letošním roce požadovat po firmách růst mezd,“ dodal.
„My bychom si přáli, aby minimální mzda vzrostla na 13 700 korun,“ řekl Středula, který zároveň vyzval přítomného premiéra v demisi Andreje Babiše, aby vláda pokračovala v dalším zvyšování minimální mzdy. Připomněl také, že odboráři budou v následujícím čtyřletém období prosazovat zkracování pracovní doby o půl hodiny denně. Pracovní týden by tak měl 37,5 hodiny.
Sám premiér Andrej Babiše si spolupráci s odbory pochvaluje. „Pracuji s odbory dlouhodobě a jako zaměstnavatel jsem s nimi pracoval velmi intenzivně i dříve. Nyní spolu řešíme především věci ve prospěch lidí. Je třeba pokračovat v trendu navyšování mezd, důchodů, financí do školství,“ uvedl premiér ve svém proslovu na dnešním jednání.
Následně připomněl, že tématům týkajících se navyšování minimální mzdy jsou více otevřeni. „Je třeba si však také uvědomit specifika jednotlivých firem. Málokterá firma si totiž může dovolit to, co nějaká nadnárodní firma,“ zdůraznil Babiš a doplnil, že chce také intenzivně bojovat za naše zájmy v Evropě a mít větší slovo. „Proto je tu dohoda Dublin IV. Chcem, aby si naše firmy a instituce vybraly, kdo tu bude pracovat, a ne, aby nám to diktoval Brusel,“ uzavřel s tím, že se Středulou mají skutečně dobrou spolupráci a i přesto, že se někdy jejich názory liší, vždy se umí domluvit.
Původní zdroj ZDE
Středula se pak vyjádřil ke karenční době při čerpání nemocenské, která by měla být podle něj zrušena. Lidé prý častěji nechtějí zůstávat doma s nemocí, protože první tři dny nemají nárok na nemocenskou. „V poslední době se setkáváme s tím, že se zaměstnanci bojí léčit. Bojí se, že přijdou o peníze. V některých firmách jsou navíc bonusy za dodržování pracovní doby, někdy je to až 10 procent z celkového platu,“ sdělil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab