„Mluvil jsem s majitelem Sigmy Milanem Šimonovským. Naše čerpadla jsou nejlepší na světě, po povodních mají státní hmotné rezervy na skladě čtyři kusy s výkonem 400 litrů za sekundu, naši hasiči je zvládají perfektně. Volal jsem thajskému chargé d'affaires a nabídl pomoc vlády chlapcům uvězněným v thajské jeskyni,“ napsal Babiš.
Podle Zaoralové je možné pomoc ve formě vyslání hasičů neoficiálně nabídnout, pro její poskytnutí je ale třeba splnit patřičné náležitosti. „Pokud vysíláme pomoc do zahraničí, tak si nás musí ze zahraničí nejdřív vyžádat přes naše mezinárodní operační středisko. Když si nás vyžádají, jsme schopni poslat experty,“ řekla ČTK.
Rychlost vyslání pomoci záleží na tom, jak je rozsáhlá. Pokud by hasiči posílali jednoho experta, mohou to učinit do 24 hodin. Celý tým s plným vybavením by vypravili do 48 hodin, uvedla Zaoralová. Upozornila však, že je třeba také vyřešit dopravu na místo, protože je nutné zajistit letadlo a patřičná povolení pro jeho přistání. Dopravu přitom hasiči neorganizují. „Maximální vybavení je schopno být na letišti do 48 hodin, ale většinou potom čekáme na schválení letadla,“ řekla Zaoralová.
Čerpadla, o nichž Babiš mluvil, vyrábí skupina Sigma Group z Lutína na Olomoucku. Podle Šimonovského patří tato čerpadla ve své kategorii k nejvýkonnějším na světě. „V televizi je vidět, že tam (v Thajsku) používají velmi málo výkonné stroje, takže naše čerpadla by mohla pomoci výrazně snížit hladinu (vody v jeskyni),“ řekl dnes ČTK Šimonovský. Podle něho se čerpadla s výkonem 400 litrů za sekundu osvědčila při povodních, kdy rychle čerpala vodu z obrovských lagun.
Dvojice čerpadel by dokázala za hodinu z jeskyně odčerpat zhruba 3600 metrů krychlových vody. Důležité ale je, aby výkon čerpadel byl vyšší, než jsou přítoky do zatopených částí jeskyně. „Odčerpání je jedna z variant a asi by byla nejsnazší. Kdyby se voda dostala pryč, tak by je mohli dostat odtamtud za pár dní. I kdyby se voda čerpala týden nebo 14 dní, tak je to furt lepší, než kdyby tam kluci museli být několik měsíců,“ míní Šimonovský. Upozornil, že o nasazení nabídnutých čerpadel musí rozhodnout thajské úřady.
V tuzemských skladech jsou podle Šimonovského k dispozici ještě větší lutínská čerpadla, která zvládnou přes 1000 litrů za sekundu, avšak kvůli značným rozměrům je nelze do Thajska rychle transportovat letecky. „Když letecky dodáme dvě menší čerpadla s kapacitou 400 litrů za sekundu, tak máme skoro ten samý výkon,“ podotkl Šimonovský.
Fotbalový tým nalezli záchranáři na severu Thajska v pondělí po devíti dnech od chvíle, kdy chlapce a jejich trenéra v jeskyni uvěznila voda. Zatím není jasné, jak zachráněné z jeskyně vyprostit. Diskutuje se o možnostech počkat na opadnutí vody nebo vysvobodit chlapce s pomocí potápěčů. Tuto variantu ale komplikuje skutečnost, že podvodní cesta je náročná a většina uvězněných ani neumí plavat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp