Babiš obrátil v pomoci Číně. A rozčílil se kvůli méně penězům z Bruselu

02.02.2020 7:51 | Zprávy

Česko podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemá možnosti, jak vyhovět čínské žádosti o humanitární pomoc kvůli šíření nového koronaviru. Podle něj Česko potřebuje své zásoby pro své občany. Jeho slova vyvolala kritiku některých politiků a dalších uživatelů na sociálních sítích. Babiš večer uvedl, že Česko poskytne Číně finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.

Babiš obrátil v pomoci Číně. A rozčílil se kvůli méně penězům z Bruselu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Andrej Babiš

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová v pátek uvedla, že čínský velvyslanec Čang Ťien-min požádal o zvážení humanitární pomoci. Podobný požadavek vznesla Čína i na Evropskou unii jako celek. Správa státních hmotných rezerv ve středu informovala o tom, že má připraveny tisíce roušek, rukavic, ochranných oděvů a brýlí a desítky izolačních bioboxů pro případ epidemie. Může je uvolnit, nouzové zásoby jsou ale primárně určené pro Česko.

Babiš v sobotu ráno řekl, že úřady prověřovaly zásoby zdravotnických prostředků, které by Čína mohla kvůli nákaze potřebovat. „Ale tam podle zprávy Ministerstva zdravotnictví nemáme možnost nějakým způsobem pomoci, protože potřebujeme tyto zásoby pro naše lidi,“ uvedl Babiš.

Jeho slova kritizovali na sociálních sítích někteří opoziční politici jako sobecká a nedůstojná. „Mám vůči komunistickému režimu v Číně mnoho výhrad, ale myslím si, že byť by naše pomoc byla skromná, tak bychom pomoci měli. Nesouhlasím s názorem premiéra Andreje Babiše, že sami máme málo, a tak vůbec nepomůžeme,“ napsal například předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Premiér po kritice změnil názor. „Roušky a léky potřebujeme hlavně pro naše občany, ale samozřejmě pomůžeme finančně, to je jasné. A oslovíme humanitární organizace, aby pořádaly sbírky,“ uvedl večer na twitteru.

V Česku lidé ze strachu před virem vykoupili roušky v lékárnách, podle odborníků ale před nákazou nechrání. Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, k ochraně před nákazou slouží respirátory.

Premiér také dál počítá s tím, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na pondělním jednání kabinetu předloží návrh na zastavení všech přímých letů mezi Českem a Čínou.

Babiš v sobotu zopakoval, že pětice českých občanů, která má zájem o evakuaci z Číny kvůli koronaviru, bude do Česka dopravena v neděli večer. Do Prahy je přiveze vojenský speciál z Bruselu. Budou vyšetřeni v pražské Nemocnici Na Bulovce, pak stráví dva týdny v karanténě.

V sobotu 1. února se také premiér Babiš zúčastnil summitu Přátel koheze v Portugalsku, kde znovu představitelé sedmnácti zemí potvrdili, že právě politika soudržnosti je klíčový investiční nástroj Evropské unie.  Český premiér na sociální síti uvedl, že tam zkritizoval návrh rozpočtu EU. „A protože mám rád čísla, byl jsem konkrétní. Bývalá Komise nám nikdy nevysvětlila své priority. Rozpočet na příští období je vyšší o 52 mld. eur, ale koheze, investice a zemědělství klesají o 95 mld. eur,“ zdůraznil ve svém tweetu.

Nemá podle něj logiku, že centrálně řízené programy, které čerpají hlavně čistí plátci, stoupají o 152 mld. eur. „Sedmnáct států jasně říká: Chceme pro období 2021–2027 víc na kohezi a investice. Je to důležité pro naši budoucnost. EK by to měla respektovat, když už se neptala na naše priority,“ uzavřel předseda vlády.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedopusťme, abychom se vrátili zpět,“ vyzvala ODS. Nahrála na smeč. A ne jenom jeden

13:05 „Nedopusťme, abychom se vrátili zpět,“ vyzvala ODS. Nahrála na smeč. A ne jenom jeden

Pro ODS je rok 2025 rokem rozhodnutí. Rozhodnutí, zda patříme na západ, do stability a prosperity, n…