Podle vládní stránky USA Spending, která zveřejňuje, jak se vynakládají peníze amerických daňových poplatníků, bylo celkem 493.827 dolarů z rozpočtu ministerstva zahraničí alokováno neziskové organizaci American Councils for International Education, jejímž deklarovaným účelem je „vzdělání, multikulturalismus, aktivismus, udržování míru a další“. V přepočtu je tato suma něco přes 11,8 milionu korun.
Popisek, na co jsou peníze dávány, je na webu USA Spending krátký. Peníze jsou vynaloženy za účelem „povzbudit vysokoškolské studenty v Moldavsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku, aby podporovali sociální soudržnost v komunitách, kde žijí uprchlíci z Ukrajiny, a aby se postavili proti protiukrajinským narativům na sítích i mimo ně“.
Mnohem detailnější popis programu má samotná neziskovka, která program SURE (Studenti pro sjednocenou a odolnou Evropu, pozn. red.) provozuje. Jedná se o iniciativu, která má „zvýšit povědomí veřejnosti o škodlivých dezinformacích“, zvýšit „společenskou soudržnost“ a „čelit lživým narativům v Moldavsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku, kde žijí ukrajinští uprchlíci“. Programu se mělo zúčastnit celkem 16 univerzit ze čtyř zemí.
„Týmy účastnící se projektu SURE provedou primární a sekundární výzkum potřebný k vývoji, aplikaci a měření úspěšnosti online a offline kampaně zaměřené na potírání propagandy, která má zasít napětí mezi Ukrajinou, uprchlíky z Ukrajiny a komunitami hostícími uprchlíky. Přímými příjemci jsou vysokoškolští studenti ze čtyř zemí, zatímco nepřímými příjemci je široká veřejnost, nevládní organizace, místní podnikatelské komunity a média,“ uvádí nezisková organizace.
Co mělo být cílem? Podle programové brožurky měli mít participující studenti větší mediální a digitální gramotnost a schopnost kritického myšlení. Kromě toho měli zúčastnění realizovat informační kampaně, které měly ostatní studenty a také jejich známé odrazovat od dezinformací o ukrajinských uprchlících.
„Většina účastníků uvádí zvýšený pocit solidarity s uprchlíky z jiných zemí, z Ukrajiny, a podporu celoevropských a transatlantických institucí, jako je Evropská unie a NATO,“ píše se v brožurce jako předpokládaný výsledek. Dále by většina účastníků měla být schopná podat důkazy, že jejich kampaň pomohla k podpoření solidarity s uprchlíky z Ukrajiny anebo k větší mediální vzdělanosti u cílové skupiny. Konečné datum financování je uvedeno jako 28. březen tohoto roku.
Studenti už se podle plánu setkali v Bukurešti, kde jim přednášela americká velvyslankyně Kathleen Kavalecová a označila je za „novou generaci lídrů, učitelů, aktivistů a analytiků“. Také je varovala před hybridním působením Ruska.
„Ruští propagandisté využívají sociální média k šíření lží a polopravd, aby podkopali důvěru veřejnosti v demokratické instituce. Snaží se diskreditovat spolehlivé zpravodajství tím, že infikují sociální sítě falešnými narativy a dezinformacemi. Snaží se zpochybnit naše společné hodnoty, podnítit odpor vůči ukrajinským uprchlíkům a poškodit naši důvěru v partnery a jeden v druhého,“ řekla například.
Prohlásila, že Rusové se snaží zničit západní solidaritu. „Pokud dovolíme, aby dezinformace podkopávaly podporu našich ukrajinských přátel v době, kdy to nejvíce potřebují, riskujeme, že podkopeme své vlastní odhodlání a schopnost se bránit. Nemůžeme si dovolit nechat se rozdělit. Jak řekl prezident Biden, nacházíme se v bodě zlomu v dějinách. Studená válka už dávno skončila, ale výzvy pro demokratické instituce zůstávají,“ uvedla. Také prohlásila, že všichni musí být ve společnosti aktivní a snažit se o přínos.
„Spojené státy podporují silnou a demokratickou Evropu, která je celistvá a svobodná. Angažovaní, osvícení, sebevědomí a soběstační občané jsou největším přínosem Západu, a naopak největším strachem Ruska,“ pokračovala dále. Kromě toho se události zúčastnil i ukrajinský velvyslanec v Rumunsku Ihor Prokopčuk.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.