Benešová chce reformovat státní zastupitelství. Zástěrka k odvolání Bradáčové a Ištvana, zuří Pospíšil

02.05.2019 17:50 | Zprávy

Soudcovská unie nevylučuje možnost zeštíhlení justiční soustavy, žádá ale hloubkovou analýzu a odbornou diskusi. Unie státních zástupců navíc upozornila, že zrušení vrchních soudů by vyžadovalo změnu ústavy, a tedy získání ústavní většiny v obou komorách Parlamentu. Na dotaz ČTK to dnes uvedli prezidenti profesních organizací Daniela Zemanová a Jan Lata.

Benešová chce reformovat státní zastupitelství. Zástěrka k odvolání Bradáčové a Ištvana, zuří Pospíšil
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Změnu čtyřstupňové soustavy na třístupňovou zvažuje nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Jak Zemanová, tak i Lata upozornili na to, že úvahy o reorganizaci soustavy v podobě zrušení vrchních soudů a vrchních státních zastupitelství se v různých podobách vedou již řadu let.

„Debatám na toto téma se nevyhýbáme. Je možnoé mít pochybnost, zda čtyřstupňová soudní soustava není pro naši relativně malou zemi poněkud nadstandardní,“ napsal Lata. Podotkl ale, že debatu nelze zúžit jen na otázku zrušení vrchních soudů a státních zastupitelství, ale že je nutné rovněž dospět ke konsenzu, kdo by jejich činnost nahradil, zda by pak všechna řízení začínala na okresní úrovni a podobně.

„Soudcovská unie možnost této změny nevylučuje, ale v tuto chvíli nemáme k dispozici dostatečné informace, na základě kterých by bylo možné její přínos potvrdit, či vyvrátit,“ uvedla Zemanová.

Zeštíhlení soustavy bylo opakovaně součástí návrhu nového zákona o státním zastupitelství, který však nikdy nebyl schválen. „Vůči legislativním návrhům Ministerstva spravedlnosti dlouhodobě a pravidelně namítáme právě nedostatečné shromáždění potřebných informací, provedení pouze povrchních analýz všech souvislostí a důsledků a málo času na jejich projednání,“ podotkla šéfka Soudcovské unie.

„Vítáme proto ujištění ministryně spravedlnosti, že pro zvážení této změny, kterou sama nazývá revoluční, hodlá shromáždit dostatek relevantních podkladů a projednat je v odborné diskusi. Nejdříve poté bude možné o případné změně v soustavě soudů a státních zastupitelství zodpovědně rozhodnout,“ dodala Zemanová.

Lata doplnil, že nepokládá za vhodné, aby se případně rušila pouze vrchní státní zastupitelství, a vrchní soudy nikoliv.

Benešová uvedla v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny, že o možnosti zrušení vrchních soudů a vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci předběžně uvažuje. Chce ale podle vlastních slov počkat na analýzu práce obou vrchních státních zastupitelství i na názor odborníků a bude respektovat většinový názor.

Zrušení vrchních státních zastupitelství obsahoval návrh zákona, který Benešová v roce 2013 při svém prvním angažmá v čele Ministerstva spravedlnosti stáhla z vládního projednávání. Krok tehdy zdůvodnila tím, že s podobou návrhu není spokojená a chce jej přepracovat.

Server Aktuálně.cz k tomu dodal, že právě Vrchní státní zastupitelství v Praze a v Olomouci rozjela vyšetřování velkých kauz. Před jejich zrušením varoval šéf Unie státních zástupců Jan Lata. Jejich zrušení by podle jeho názoru zbrzdilo vyšetřování těch největších kauz.

„Tím, že jsou vrchní státní zastupitelství jenom dvě, mohou se na ty věci specializovat a mohou být efektivnější. Zdá se mi, že se v této roli osvědčila. Úplně proto nevidím důvod pro to, aby přestala tuto vysoce specializovanou agendu řešit a aby se přenesla na všech osm krajských státních zastupitelství,“ řekl Lata.

Ve stejném duchu se vyjádřila i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je v hodnocení nápadu Marie Benešové prozatím opatrný. „Předpokládám, že to bude součástí nějaké hlubší analýzy, s níž bych se musel seznámit. Očekávám, že o tom budu v budoucnu s paní ministryní hovořit. Pak bych to nějakým způsobem okomentoval,“ řekl Zeman.

Bývalý ministr spravedlnosti a současný předseda TOP 09 Jiří Pospíšil tvrdí, že o reformě lze debatovat, ale Benešová nastoupila v polovině volebního období, a pokud tuto reformu myslí vážně, prakticky nemá dost času ji připravit. Existuje však také možnost, že jde jen o zástěrku k odstranění Lenky Bradáčové a Ivo Ištvana z pozice vrchních státních zástupců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silnější, než minule: Za Trumpem stojí klíčový orgán

7:02 Silnější, než minule: Za Trumpem stojí klíčový orgán

Nastupující zvolený americký prezident Donald Trump bude mít oproti svému prvnímu prezidentskému obd…