V nedělních Událostech mohli diváci České televize vidět i reportáž, zabývající se tématem mediální gramotnosti. Jak bude podána, to naznačil už úvod moderátorky Jany Peroutkové, která citovala ředitele BIS Michala Koudelku, že mediální gramotnost je v Česku velmi nízká.
Reportáž hned v úvodu vysvětlí, že by se děti ve školách měly učit ověřovat informace, aby nepodléhaly tlaku dezinformací. Pak se přesuneme do střední odborné školy v Karlových Varech, kde v hodině občanské výuky sledují dokument Heleny Třeštíkové Hitler, Stalin a já o životě přeživších holocaustu, a pak jej konfrontují s brožurou, která holocaus popírá. „Žáci se tak učí oddělit fakta od nepravd, musejí čelit nejen dezinformacím současnosti, ale i minulosti,“ vysvětluje redaktorka.
Učitel Martin Volný středoškoláky poučuje, že si musí zjistit něco o autorovi. Informace podle něj ověřuje ten, kdo skutečně touží poznat pravdu. A tu chce poznat ten, komu na pravdě záleží a záleží mu na druhých lidech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.