Berete nám kšeft, když dáváte důchodcům levně najíst! Zakázat, ať chodí k nám, zlobí se majitelé restaurací

01.10.2018 7:41 | Zprávy

Čeští restauratéři se zlobí na školní jídelny. Prý je okrádají o zákazníky. Jsou totiž schopny poskytnout obědy podstatně levněji než restauratéři, čehož využívají např. senioři. Majitelé restaurací z toho nemají ani trochu radost.

Berete nám kšeft, když dáváte důchodcům levně najíst! Zakázat, ať chodí k nám, zlobí se majitelé restaurací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Server Lidovky.cz připomíná, že ve školní jídelně se můžete najíst, i když nejste žák či učitel. Pokud to dovoluje kapacita školní jídelny a pokud to umožní vedení školy. Samozřejmě za peníze. Jenže zatímco klasické polední menu stojí v restauraci asi tak 100 korun, ve školní jídelně lidé zaplatí jen asi 70 korun, přičemž za to dostanou polévku, hlavní jídlo i moučník. Restauratéři mají pocit, že je školní jídelny okrádají o kšeft. Oběd za cenu pod sto korun podle nich vůbec neodpovídá reálným nákladů na suroviny, platbu za energie, náklady spojené s EET a tak dále.

„Jenže asi těžko můžeme očekávat třeba od zastupitele města, aby si uvědomil, že to nekalá konkurence je, a hlasoval proti dotaci pro místní školu. To je z kategorie sci-fi,“ poznamenal prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Školní jídelny se však brání, že o nekalou konkurenci nejde. „Nekalou konkurencí bych to nenazýval,“ uvedl Karel Jahoda, výkonný ředitel Asociace školních jídelen. „Máme jen jinak nastavené podmínky stravování než restauratéři, jiný styl vaření, a hlavně nezaměstnáváme další personál, například číšníky, a tudíž máme nižší mzdové náklady na stravování,“ dodal.

Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR), kterou zastupuje Karel Havlíček jako předseda představenstva AMSP, by ale školní jídelny měly sloužit jen žákům a zaměstnancům školy. Jinak hrozí, že tato zařízení české restauratéry definitivně pohřbí.

„V každém případě o tom budeme jednat s ministryní financí a ministrem školství, dohodneme legislativní postup a poté vytvoříme pracovní skupinu se zástupci podnikatelů, ministerstva školství a ministerstva financí, která připraví legislativní návrh, jehož cílem bude eliminace prodeje stravy ze školních jídelen přes ulici, případně za podmínek, které nebudou znevýhodňovat běžné podnikatele,“ zdůraznil Havlíček.

Do školních jídelen chodí na obědy senioři a maminky na mateřské dovolené a právě ty by restauratéři rádi nalákali do svých podniků, jenže na oběd o 30 až čtyřicet korun dražší, což je jak pro seniory, tak pro mladé maminky problém, protože často obrací každou korunu a třikrát si rozmyslí, než ji utratí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zděšení nad krokem policie ovládlo odpůrce Tomia Okamury

13:09 Zděšení nad krokem policie ovládlo odpůrce Tomia Okamury

Kriminalisté dnes požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhá…