„Chceme pomoci zastavit tuto válku, ale nemáme jiné zbraně než ochotu vzdát se části svého pohodlí. Každý z nás může plynu a ropy spotřebovávat méně. Každý z nás, podepsaných, se zavazuje šetřit plynem i pohonnými hmotami i za cenu zvýšených nákladů,“ píšou vládě signatáři. „Žádáme vás, abyste rozhodli o ukončení nákupu plynu a ropy z Ruska. Žádáme vás, abyste ukončení odběru prosazovali v Evropské unii. A také vás žádáme, abyste zvýšené životní náklady pomohli nést těm spoluobčanům, jimž může další zvýšení cen ohrozit důstojnou životní úroveň. Válečná agrese Putinova režimu ohrožuje nás všechny. Pomozme ji zastavit aspoň tím, že ji přestaneme financovat!“ dodávají signatáři.
„Jsem jedním z europoslanců, kteří požadovali zastavení dovozu ruského plynu, ropy i uhlí do Evropy, abychom omezili financování ruského režimu. Tento požadavek se nám podařilo prosadit i do oficiální pozice Evropského parlamentu. Na evropské úrovni také podporuji pomoc občanům zasaženým vysokými cenami energií, především tzv. sociálně-klimatický fond, který je pro tento účel zřízen v rámci Green Dealu,“ uvedl europoslanec Mikuláš Peksa od Pirátů. „Mám pocit, že se to rámcově děje, takže se autoři petice tak trochu podle mě vlamují do otevřených dveří. Ale neznám celé znění petice,“ konstatoval František Laudát, předseda Klubu angažovaných nestraníků.
„Ačkoliv chápu smysl této petice, nemůžeme dělat překotné populistické kroky. Jak by řekl klasik, tohle není jako práce s buzolou. Okamžité odstřižení od ruské ropy, plynu a jaderného paliva by mělo drtivý dopad na české domácnosti i průmysl. Opravdu by nestačilo jen otočit kohoutek topení z trojky na dvojku. Česká republika musí mít jasný plán, čím budou lidé a podniky topit příští dvě zimy. Akceptování těchto aktivistických volání by znamenalo, že už na příští zimu rozdáme lidem deky a vypínáme průmysl. A to si opravdu nemůžeme dovolit,“ upozornil Ondřej Knotek, europoslanec z hnutí ANO.
„S tímto citovaným obsahem petice souhlasím. Embargo na dovoz ruského plynu a ropy podporuji a k jeho uvalení jsem vyzval ty, kteří o něm mohou spolurozhodnout, tedy komisi a členské státy. Řešení ekonomických dopadů takového kroku na naše občany by samozřejmě bylo na naší vládě a jsem přesvědčen, že bychom se s tím dokázali vypořádat. Sice bychom dočasně přišli o část pohodlí, ale zvýšili bychom ekonomický tlak na Rusko, a tím i tlak na ukončení jeho agrese proti Ukrajině, a to má dle mého z hlediska naší bezpečnosti větší váhu,“ uvedl Jiří Pospíšil, europoslanec a bývalý předseda TOP 09.
Reakci za ČSSD zaslal předseda této strany Michal Šmarda: „Jsme přesvědčeni o tom, že EU by při jednáních o dodávkách plynu měla postupovat jednotně. Jsme druhou největší ekonomikou světa a tento potenciál musíme umět využít. Společná bezpečnost je možná, jen když nás nebudou rozdělovat krátkodobé ekonomické zájmy. Bez ruského plynu se v nejbližší době neobejdeme, ale to nás nesmí stavět proti našim partnerům. Společný postup zajistí, že Putin nebude moci plyn používat jako zbraň k rozbití Evropy.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.