„I want more“. Věta z ukrajinského nevěstince, která se stala politickým odkazem bývalého náměstka brněnského primátora Matěje Hollana. V roce 2016 se s kamarády vypravil do ukrajinského Lvova, kde skončil v kavárně s názvem Masoch.
„Dali jsme si chrenivku, vodku s křenem, a tu jsem spatřil, že v další místnosti nějaké paní šlehají nějaké pány po zádech důtkama. Chtěl jsem něco takového vyzkoušet už dlouho. A to pochopila i naše ukrajinská děvčata, a než bys řekl bič, přistoupila ke mně servírka a přikázala mi sundat triko a ohnout se k opěradlu. A po každé ráně křičet: I want more!,“ popsal později, jak vzniklo video, které v té době zbouralo český internet.
Matěj Hollan byl nejvýraznější tváří politického hnutí Žít Brno, které se bojem proti nešvarům komunální politiky a svérázným marketingem dostalo až do brněnské koalice. Syn brněnských ekologických aktivistů a bakalář muzikologie se díky tomu v roce 2014 stal náměstkem primátora.
Jeho svéráz, který mu v roce 2013 vynesl za „nový typ občanského aktivismu“ ocenění Cenou Františka Kriegela, se uplatnil v boji proti hazardu, brněnském komunálním sporu o umístění hlavního nádraží nebo v prezidentské kampani, do které vstoupil agitačním videem „Jak odstranit Zemana s Fischerem?“. „Budeme volit takové kandidáty, kteří mají šanci toho Fischera se Zemanem sejmout,“ kázal před prezidentskými volbami 2013 na podporu Karla Schwarzenberga a Jiřího Dienstbiera.
Renomé morální autority, která poučuje druhé, si drží pozici morální autority i dnes.
V médiích komentuje všechno možné včetně událostí geopolitiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo