Dnes dopoledne byl v Primorském okrese v Oděse zavražděn 31letý aktivista Demjan Hanul, známý pro své nacionalistické názory a vedení organizace Pouliční fronta. Útočník po činu uprchl, informovala agentura Reuters.
Hanul byl aktivně zapojen do střetů v Oděse v roce 2014 a ruská média Hanulovi připisují i zapojení do útoku na Dům odborů. K této tragické události došlo v 2. května 2014 v Oděse, kdy požár Domu odborů usmrtil 48 lidí včetně 46 proruských aktivistů. Požár byl vyvrcholením ozbrojených střetů mezi proruskými a proukrajinskými aktivisty, kteří se hádali o budoucí politické směřování Ukrajiny. Konflikt eskaloval, když proukrajinští aktivisté prorazili policejní kordón a násilím rozehnali proruské demonstranty, kteří se následně zabarikádovali v Domě odborů.
Policie po vraždě Hanula zahájila rozsáhlou policejní operaci s názvem Siréna za účelem dopadení útočníka. „Incident je kvalifikován jako úkladná vražda spáchaná na objednávku,“ uvedla národní policie na Telegramu. Možné motivy vraždy zahrnují politickou odplatu od opozičních skupin nebo zahraničních aktérů snažících se destabilizovat ukrajinské nacionalistické prvky, nebo osobní vendetu v důsledku Hanulových kontroverzních aktivit.
Zpravodajský server NEXTA na X sdílel video z útoku, které zachytila pouliční kamera.
„Ukrajinský nacionalista Demjan Hanul, který se účastnil požáru v Oděse, byl zavražděn dvěma výstřely do hlavy mužem ve vojenské uniformě. Střelec nebyl identifikován ani zatčen,“ informovala na X vojenský analytik.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.