V pondělí po poledni zasáhl rozsáhlý výpadek proudu celé pevninské Španělsko a Portugalsko. Metro v Madridu a Barceloně se zastavilo, přerušen byl provoz na železnici, online služby hlásily výpadky a nemocnice musely spouštět náhradní generátory. Podle portugalské společnosti REN blackout způsobila vzácná meteorologická událost ve španělském vnitrozemí.
Ještě před několika dny přitom Španělsko slavilo velký úspěch: poprvé v historii pokrylo veškerou svou spotřebu elektřiny výhradně z obnovitelných zdrojů. Větrné a fotovoltaické elektrárny se staly hlavními tahouny a optimistické zprávy hlásily, že fosilní paliva už údajně nebudou potřeba.
Prudký kontrast mezi oslavami „energetické nezávislosti“ a následným ochromením celých zemí ukazuje, jak křehká může energetická infrastruktura být – a jak rychle se může euforie z úspěchu změnit v krizovou situaci.
Jak bylo výše zmíněno, oficiální verze ovšem zůstává, že blackout byl důsledkem vzácného meteorologického jevu – konkrétně neobvykle prudkého nárůstu teploty, který způsobil fyzické poškození elektrických rozvodů. „Zřejmě se v důsledku veder a chvění vzduchu snížil izolační odpor a došlo k výboji. Jiné vysvětlení mě u těchto atmosférických jevů nenapadá,“ řekl Novinkám energetický analytik společnosti ENA Jiří Gavor, že pravděpodobně došlo k výboji a poruše klíčového vedení.
V Česku takový jev podle něj nehrozí. „V našich podmínkách to nepřichází v úvahu. Nedovedu si představit, že by u nás byla taková vedra a chvění vzduchu,“ dodal.
Španělský provozovatel rozvodné sítě Red Eléctrica uvedl, že obnovení dodávek energie v celé zemi by mohlo trvat „šest až deset“ hodin, a označil to za bezprecedentní incident.
V Madridu i dalších městech se zastavilo metro, zrušen byl i veškerý program místního velkého tenisového turnaje.
Ve veřejném prostoru se objevily i spekulace o možném kybernetickém útoku. Server Reflex například uvedl, cituji: „Celé pevninské Španělsko dnes kolem půl jedné odpoledne postihl výpadek proudu. Výpadky proudu zaznamenali také v Portugalsku, přičemž vláda nevyloučila kybernetický útok.“
Portugalský premiér Luís Montenegro podle Reuters oznámil, že zatím nic nenapovídá tomu, že by výpadek byl způsoben kybernetickým útokem, o čemž mluvili někteří členové jeho vlády. Podle něj však zatím nelze nic zcela vyloučit.
Situace by se podle slov portugalského premiéra mohla vrátit ve velké míře do normálu ještě v průběhu pondělí.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.