Varufakis opakuje své kritické poznámky na adresu úsporných opatření, která nedávno přijala řecká vláda v čele s premiérem a šéfem Syrizy, Tsiprasem. „Další údajně záchranný balíček v podobě drastického snižování důchodů, a naopak zvyšování daní přinese jen další neštěstí a utrpení. S největší pravděpodobností navíc utlumí jakýkoli hospodářský růst. Neřekl bych však, že jsme byli oklamáni někým zvenčí, ale sami sebou,“ tvrdí Varufakis a dle svých slov se „směje“ tomu, jak německá kancléřka Angela Merkelová, ministr financí Wolfgang Schäuble, investoři z Goldman Sachs a mnozí další straší jeho mateřskou politickou stranou Syriza a přirovnávají ji ke komunistům.
Schválený záchranný balíček považuje Varufakis za diktát a signál toho, že byly pohřbeny ideály a principy demokracie. „To není žádná pomoc, ale naopak nás tím uvrhnou do absolutního otroctví. De facto balíček změnil Řecko v protektorát. Euroskupina nemá žádnou demokratickou legitimitu, a přesto vydává rozkazy státům. Dělá závažná rozhodnutí, aniž by k tomu měla nějaké oprávnění. Samotné založení tzv. euroskupiny znamená pomalé umírání demokracie. Kdo je vlastně v současné Evropě nejdůležitější – lidé, nebo banky?“ rozčiluje se Varufakis, ale zároveň hájí šéfa Syrizy a svého přítele Tsiprase, jenž příslušnou dohodu stvrdil svým podpisem.
„Co mohl jiného dělat? Drželi mu u hlavy pistoli, a to není příliš dobrá vyjednávací pozice. Neustále mu vyhrožovali, že když nebude souhlasit s podmínkami dohody, zůstanou řecké banky i nadále zavřené. Napřímo mu řekli, že jej zničí,“ vysvětluje Varufakis, ale přesto přiznává, že byl jeho rozhodnutím do jisté míry zklamán. „Dva dny před referendem jsem měl projev před mnoha tisíci lidmi. Jejich reakce mě pozitivně nabily a povzbudily k dalšímu boji. Jenže jsem pak přišel na sídlo vlády a tam panovala naopak poraženecká nálada. Všichni vypadali, jako by snad ano v referendu bylo prostředkem odmítnutí vlastní zodpovědnosti. Naprosto ztratili bojového ducha. A když Tsipras podlehl tomu diktátu, byl to pro mě skutečně ten nejsmutnější moment za celé měsíce,“ říká Varufakis tichým hlasem.
Jednání mezi Řeckem a věřiteli považuje bývalý řecký ministr financí za finanční válku. Stejně přiznává, že věděl o tom, že se jisté síly snaží o jeho odchod z funkce a udržení Řecka v eurozóně za každou cenu. „Něco takového mi naznačoval můj německý protějšek Schäuble od samého počátku. Já jsem se snažil myslet vždy o jeden tah dopředu než druhá strana. Šlo o finanční válku, ve které nepotřebujete tanky ani děla. Stačí vám mít banky,“ poukazuje Varufakis a potvrzuje, že uvažoval se svými lidmi o zavedení paralelní měny. „Něco takového však není snadné a proveditelné bez pečlivé přípravy. Chtěli jsme tak posílit naši pozici, protože mi bylo jasné, že dříve či později nám zavřou banky, aby nás mohli vydírat,“ říká Varufakis.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro