"Kvůli dnešnímu legislativnímu šeru není možné zjistit, zda firmu, která získala veřejnou zakázku, nevlastní třeba ministr, jenž jí zakázku přiklepl. Díky této netransparentnosti mohou politici v klidu vlastnit firmy získávající veřejné zakázky přesto, že se tím dopouštějí vážného trestného činu," konstatuje Janeček ve svém komentáři v Hospodářských novinách.
Korupce v takto obrovských objemech bude podle Janečka dřív nebo později pro českou ekonomiku devastační a povede k jejímu kolapsu. "Pokud se dřív 'pouze' rozkrádal státní majetek, ale dalo se aspoň říci, že se privatizuje, dnes už musí stát tahat peníze z peněženek občanů v podobě zvyšování daní, aby mohl korupčníky platit. Aby je mohl odměňovat za to, že škodí občanům."
Sledujeme téma Korupce
Konec korupce, konec anonymních akcií. Marvanová a spol. bojují
Svléknout je donaha
Řešit se to samozřejmě dá, jen to "protikorupční vládu" zatím nenapadlo. "Schválit zákon, který by jednoznačně řekl, že člověk podnikající za peníze občanů se před nimi musí 'svléknout donaha'. Pokud firmy, kterým občan svěřuje peníze návratně, jako například banky, musí státu ukázat celou svou majetkovou strukturu, není nejmenší důvod, proč by firmy, kterým občan svěřuje peníze nenávratně, neměly prokázat to samé, tedy majetkovou strukturu až po konečné beneficienty - fyzické osoby."
Iniciativa Konec korupci!, společný projekt Nadačního fondu proti korupci a občanského sdružení Veřejnost proti korupci, právě s tímto jednoduchým pravidlem přichází. A to v době, kdy se ve sněmovně projednává zákon o veřejných zakázkách.
Čtěte:
Finančník Janeček bude odměňovat boj s korupcí
Korupce je nejubožejší zlodějna. Ani tam nikdo neumře, padlo u Krause
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par