„Nyní jsme se zaměřili na kandidáty do sněmovny. Nečekáme na volby, ještě předtím chceme oslovit z každé kandidátky minimálně prvních pět kandidátů a vyzvat je k tomu, aby se písemně zavázali podporovat protikorupční zákony, které se nepodařilo prosadit kvůli předčasným volbám,“ vysvětluje Pavel Felgr, který je spolu s Petrem Medřickým ambasadorem tohoto projektu v Libereckém kraji.
Kvůli zdržovačům nestihli poslanci přijmout klíčové protikorupční zákony
Minulá Poslanecká sněmovna zavedla jen zlomek opatření proti systémové korupci v Česku. Poslanci si sice zrušili doživotní imunitu, anonymní akcie a takzvané losovačky ve státní správě, další klíčové a závažnější protikorupční reformy kvůli zdržovací taktice a liknavosti však spadly pod stůl. Přitom měli připraveno pět kvalitních návrhů: zákon o zveřejňování smluv, rozšíření pravomocí NKÚ, zákon omezující poslanecké přílepky, zákon o státní službě a zákon o financování politických stran.
„Všechno mohlo být už dávno odhlasováno, nebýt obstrukcí ze strany vlády i poslanců. Například zákon o zveřejňování smluv mohl být dávno v Senátu, kdyby poslanec ODS Aleš Rádl v květnu nenavrhl další zbytečnou obstrukční analýzu. Před volbami na tyto zdržovače a blokátory jmenovitě upozorníme,“ pohrozil David Ondračka, jeden z garantů projektu Rekonstrukce státu. V něm se sdružily desítky firem a neziskových organizací s cílem prosadit účinnou protikorupční legislativu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban