Bránit někomu, aby měl ve viditelné poloze tibetskou vlajku, je porušování demokracie, udeřil Milan Uhde v ČT

30.03.2016 18:57 | Zprávy

„Kolosální selhání politických elit.“ „Stydíme se za to, že si Česká republika zadává s komunistickou mocí.“ To jsou jen některá z hesel, která se objevila v takzvané „Výzvě prezidentu a vládě“. V úterních Událostech, komentářích ČT byl bývalý předseda Poslanecké sněmovny Milan Uhde, který je také jedním ze signatářů výzvy. Na otázku moderátora, proč výzvu podepsal, odpověděl, že mu mluví z duše.

Bránit někomu, aby měl ve viditelné poloze tibetskou vlajku, je porušování demokracie, udeřil Milan Uhde v ČT
Foto: hns
Popisek: Milan Uhde v půlnočním rozhovoru

„Stydíme se za to, že pan prezident Zeman a vláda se rozhodli vyměnit principiální obhajobu lidských práv za spolupráci s komunistickou totalitní Čínou. Stydíme se za to, že si Česká republika zadává s komunistickou totalitní mocí. Stydíme se za to, že Česká republika oslabuje společnou pozici Evropské unie k Číně.“ To jsou některá z hesel, která se ve výzvě objevila.

„Podstata této petice mi mluví z duše,“ přiznal Uhde. Bývalý politik se domnívá, že má česká vláda vůči Číně dluh. „Dluží jí důraz na to, že Česká republika zažila v předchozím století dvě okupace, a proto se zvýšenou citlivostí reaguje na jakoukoli jinou okupaci, včetně například čínské okupace Tibetu.“

Uhdeho neuspokojila ani zmínka Bohuslava Sobotky o lidských právech při jednání s čínským prezidentem. „Ta poznámka byla z mého pohledu příliš obecná. Bylo to hodně zdrženlivé a nevystihuje to, co by při jednání s čínskou stranou mělo být vyjádřeno.“

Na otázku moderátora pořadu, jaký je rozdíl v tom, jakým způsobem s Čínou jedná Česká republika a jiné západní státy, Uhde zmínil odlišnou historickou zkušenost ČR a například Spojených států nebo Velké Británie, které nebyly okupovány a jejichž obyvatelé netrpěli represemi. „Američané a Britové tento dluh nemají, Česká republika byla dvakrát okupována, a proto by z úst českých politiků měla přijít daleko razantnější zmínka o lidských právech v Číně. U našich západních kolegů taková slova nehledám,“ vysvětlil svou pozici Uhde.

Ani s průběhem demonstrací v Praze a zásahem bezpečnostních složek nebyl spokojen. „Jsem přesvědčen, že bránit někomu, aby měl ve viditelné poloze tibetskou vlajku, je naprosto zbytečné a nemístné, je to porušování demokracie,“ zmínil host v závěru pořadu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

20:39 „Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

Rozhodnutí rumunského ústavního soudu o anulování výsledku prvního kola prezidentských voleb vyvoláv…