Bránit někomu, aby měl ve viditelné poloze tibetskou vlajku, je porušování demokracie, udeřil Milan Uhde v ČT

30.03.2016 18:57 | Zprávy

„Kolosální selhání politických elit.“ „Stydíme se za to, že si Česká republika zadává s komunistickou mocí.“ To jsou jen některá z hesel, která se objevila v takzvané „Výzvě prezidentu a vládě“. V úterních Událostech, komentářích ČT byl bývalý předseda Poslanecké sněmovny Milan Uhde, který je také jedním ze signatářů výzvy. Na otázku moderátora, proč výzvu podepsal, odpověděl, že mu mluví z duše.

Bránit někomu, aby měl ve viditelné poloze tibetskou vlajku, je porušování demokracie, udeřil Milan Uhde v ČT
Foto: hns
Popisek: Milan Uhde v půlnočním rozhovoru

„Stydíme se za to, že pan prezident Zeman a vláda se rozhodli vyměnit principiální obhajobu lidských práv za spolupráci s komunistickou totalitní Čínou. Stydíme se za to, že si Česká republika zadává s komunistickou totalitní mocí. Stydíme se za to, že Česká republika oslabuje společnou pozici Evropské unie k Číně.“ To jsou některá z hesel, která se ve výzvě objevila.

„Podstata této petice mi mluví z duše,“ přiznal Uhde. Bývalý politik se domnívá, že má česká vláda vůči Číně dluh. „Dluží jí důraz na to, že Česká republika zažila v předchozím století dvě okupace, a proto se zvýšenou citlivostí reaguje na jakoukoli jinou okupaci, včetně například čínské okupace Tibetu.“

Uhdeho neuspokojila ani zmínka Bohuslava Sobotky o lidských právech při jednání s čínským prezidentem. „Ta poznámka byla z mého pohledu příliš obecná. Bylo to hodně zdrženlivé a nevystihuje to, co by při jednání s čínskou stranou mělo být vyjádřeno.“

Na otázku moderátora pořadu, jaký je rozdíl v tom, jakým způsobem s Čínou jedná Česká republika a jiné západní státy, Uhde zmínil odlišnou historickou zkušenost ČR a například Spojených států nebo Velké Británie, které nebyly okupovány a jejichž obyvatelé netrpěli represemi. „Američané a Britové tento dluh nemají, Česká republika byla dvakrát okupována, a proto by z úst českých politiků měla přijít daleko razantnější zmínka o lidských právech v Číně. U našich západních kolegů taková slova nehledám,“ vysvětlil svou pozici Uhde.

Ani s průběhem demonstrací v Praze a zásahem bezpečnostních složek nebyl spokojen. „Jsem přesvědčen, že bránit někomu, aby měl ve viditelné poloze tibetskou vlajku, je naprosto zbytečné a nemístné, je to porušování demokracie,“ zmínil host v závěru pořadu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnízdo zmijí.“ Jeffrey Sachs podrobně o mocných v USA před nástupem Trumpa

8:46 „Hnízdo zmijí.“ Jeffrey Sachs podrobně o mocných v USA před nástupem Trumpa

Hostem populárního moderátora Tuckera Carlsona byl ekonom, profesor Jeffrey Sachs. Hovořil o tom, ja…