Británie zůstává po brexitu spojenec, shodli se Petříček a Fiala

31.01.2020 17:58 | Zprávy

Británie zůstává pro Česko důležitým spojencem a je třeba hledat cestu, jak zajistit další spolupráci i po jejím odchodu z Evropské unie. Shodli se na tom ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) a předseda opoziční ODS Petr Fiala. Británie opustí EU dnes o půlnoci, dohoda o budoucích vztazích by měla vzniknout do konce roku. Předseda SPD Tomio Okamura vyzval, aby po Británii odešlo z Evropské unie i Česko.

Británie zůstává po brexitu spojenec, shodli se Petříček a Fiala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

„Odchází náš dlouhodobý partner, velmi úzký spojenec. Země, která nás podporovala v době, kdy jsme se chtěli stát členy Evropské unie,“ uvedl Petříček ve videu zveřejněném na twitteru.

„Já osobně jsem ve Velké Británii studoval, tuto zemi mám rád a chci, aby tím odchodem nás Británie neopustila. Naopak, abychom pokračovali ve spolupráci v těch důležitých oblastech, jako je obchod, vztahy mezi lidmi, vzdělání, věda, výzkum nebo také boj proti terorismu, kybernetickým hrozbám a také klimatické změně. Chtěl bych Británii popřát hodně úspěchů, chtěl bych jí popřát také to, abychom nalezli do konce letošního roku cestu, jak společně pokračovat v celé řadě projektů,“ doplnil ministr.

„I po brexitu zůstane Británie velmi perspektivním trhem i pro svou inovativnost. Proto budeme prosazovat uzavření ambiciózní a vyvážené obchodní dohody, která zamezí vzniku obchodních překážek v co nejvíce oblastech,“ uvedl v tiskové zprávě vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj se však firmy musejí připravit na změny, protože žádná dohoda o budoucích vztazích se nevyrovná britskému členství v EU. Havlíček také upozornil na to, že na uzavření dohody zbývá 11 měsíců, a že se o podobných dohodách jedná zpravidla násobně déle.

„Pro mě je Británie náš důležitý spojenec – zůstává klíčovou zemí NATO a Evropy. Budeme podporovat rozumnou dohodu EU o vztazích s Velkou Británií, která bude výhodná pro naše občany, náš vzájemný obchod a zajistí další spolupráci,“ napsal na twitteru Fiala.

„Mrzí mě, že dnes opouští Evropskou unii stát, který byl průkopníkem ve spojování západní a východní Evropy. Velká Británie, která jako první povolila příchod Východoevropanů za prací bez omezení. Ekonomická výhoda se stala populismem. Zůstaňme přáteli s pevným poutem,“ uvedl poslanec Tomáš Martínek (Piráti).

S Británií se na sociální síti loučil i předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Ondřej Veselý (ČSSD), který zároveň naznačil, že by se minimálně část ostrovního království mohla do Evropské unie opět vrátit. O opětovném vstupu do EU mluvili skotští nacionalisté v souvislosti s možným odtržením Skotska od Británie.

Radost z brexitu neskrýval Tomio Okamura, jehož SPD prosazuje uspořádání referenda o vystoupení Česka z EU. „Přidejme se také k Velké Británii a nechme Brusel padnout. Brexit! Czexit!“ uvedl na twitteru.

Ministerstvo zahraničních věcí dnes v tiskové zprávě zdůraznilo, že nynější odchod Británie z EU neznamená žádnou změnu pro české občany. Po brexitu nastane přechodné období, které potrvá do konce roku a během něhož zůstávají v platnosti všechna ustanovení, která platila za britského členství v Evropské unii. Čechy žijící v Británii, kterých je podle ministerstva mezi 80.000 a 100.000, ale diplomacie vyzývá, aby se v zemi zaregistrovali a dosáhli statusu usedlíka. Díky tomu budou zachována jejich nynější práva i po skončení přechodného období.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …