„Odchází náš dlouhodobý partner, velmi úzký spojenec. Země, která nás podporovala v době, kdy jsme se chtěli stát členy Evropské unie,“ uvedl Petříček ve videu zveřejněném na twitteru.
„Já osobně jsem ve Velké Británii studoval, tuto zemi mám rád a chci, aby tím odchodem nás Británie neopustila. Naopak, abychom pokračovali ve spolupráci v těch důležitých oblastech, jako je obchod, vztahy mezi lidmi, vzdělání, věda, výzkum nebo také boj proti terorismu, kybernetickým hrozbám a také klimatické změně. Chtěl bych Británii popřát hodně úspěchů, chtěl bych jí popřát také to, abychom nalezli do konce letošního roku cestu, jak společně pokračovat v celé řadě projektů,“ doplnil ministr.
„I po brexitu zůstane Británie velmi perspektivním trhem i pro svou inovativnost. Proto budeme prosazovat uzavření ambiciózní a vyvážené obchodní dohody, která zamezí vzniku obchodních překážek v co nejvíce oblastech,“ uvedl v tiskové zprávě vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj se však firmy musejí připravit na změny, protože žádná dohoda o budoucích vztazích se nevyrovná britskému členství v EU. Havlíček také upozornil na to, že na uzavření dohody zbývá 11 měsíců, a že se o podobných dohodách jedná zpravidla násobně déle.
„Pro mě je Británie náš důležitý spojenec – zůstává klíčovou zemí NATO a Evropy. Budeme podporovat rozumnou dohodu EU o vztazích s Velkou Británií, která bude výhodná pro naše občany, náš vzájemný obchod a zajistí další spolupráci,“ napsal na twitteru Fiala.
„Mrzí mě, že dnes opouští Evropskou unii stát, který byl průkopníkem ve spojování západní a východní Evropy. Velká Británie, která jako první povolila příchod Východoevropanů za prací bez omezení. Ekonomická výhoda se stala populismem. Zůstaňme přáteli s pevným poutem,“ uvedl poslanec Tomáš Martínek (Piráti).
S Británií se na sociální síti loučil i předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Ondřej Veselý (ČSSD), který zároveň naznačil, že by se minimálně část ostrovního království mohla do Evropské unie opět vrátit. O opětovném vstupu do EU mluvili skotští nacionalisté v souvislosti s možným odtržením Skotska od Británie.
Radost z brexitu neskrýval Tomio Okamura, jehož SPD prosazuje uspořádání referenda o vystoupení Česka z EU. „Přidejme se také k Velké Británii a nechme Brusel padnout. Brexit! Czexit!“ uvedl na twitteru.
Ministerstvo zahraničních věcí dnes v tiskové zprávě zdůraznilo, že nynější odchod Británie z EU neznamená žádnou změnu pro české občany. Po brexitu nastane přechodné období, které potrvá do konce roku a během něhož zůstávají v platnosti všechna ustanovení, která platila za britského členství v Evropské unii. Čechy žijící v Británii, kterých je podle ministerstva mezi 80.000 a 100.000, ale diplomacie vyzývá, aby se v zemi zaregistrovali a dosáhli statusu usedlíka. Díky tomu budou zachována jejich nynější práva i po skončení přechodného období.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk