Britské tajné služby totiž 52letého útočníka Khalida Masooda znaly jako běžného kriminálníka a nepovažovaly ho za vážnou bezpečnostní hrozbu. Teď však šéf protiteroristitckého oddělení metropolní policie Mark Rowley uvedl, že v pracovní verzi nyní zmiňují, že se inspiroval mezinárodním terorismem. Snaží se i zjistit, zda jednal úplně sám, či zda byl inspirován teroristickou propagandou. Možností může být i to, že by mu to bylo nařízeno.
Pouhé dvě minuty před vlastním útokem na Westminsterském mostě totiž Masood s někým komunikoval prostřednictvím aplikace WhatsApp, tvrdí bulvární list Daily Mail. K útoku se pak přihlásil Islámský stát, žádné Masoodovy kontakty na radikály však prokázány nejsou. Od útoku pak policisté zadrželi v Birminghamu, kde Masood v poslední době žil, celkem deset lidí.
Zřejmě i z těchto důvodů pak Theresa Mayová zdůraznila, že je nutné zvýšit úsilí při prevenci teroristických útoků. Podle jejích slov je důležité pečlivě bránit šíření džihádistických materiálů v kyberprostoru. Boj s terorismem a s nenávistí na síti musí být dle jejích slov těsně propojen. K boji by se tak měly připojit i velké firmy, které poskytují internetové služby – Google už například slíbil, že bude pečlivě dohlížet na obsah webových stránek a šíření nenávistných videí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef