Když se Donald Trump stal podruhé prezidentem USA, začal obviňovat Kanadu, že ekonomicky přežívá jen díky tomu, že využívá Spojené státy a začal Kanaďany nabádat, aby se stali dalším státem USA. Kanaďané dali jasně najevo, co si o nápadu 47. prezidenta USA myslí a začali bojkotovat zboží přicházející od jižního souseda. Trump navíc s Kanadou, stejně jako s mnoha dalšími zeměmi rozjel celní válku a Kanaďané hledají jiné ekonomické partnery.
Dělá Donald Trump svou práci dobře?Anketa
Průzkum, který provedla společnost Abacus Data na konci února, ukázal, že 44 procent kanadských respondentů se domnívá, že by jejich země měla vstoupit do EU, jen 34 procent je proti této myšlence.
Politiky EU prý tento výsledek překvapil.
„Jsme poctěni výsledky takového průzkumu. Ukazuje to atraktivitu Evropské unie a ukazuje to, jak velký podíl kanadských občanů oceňuje EU a její hodnoty,“ řekla Paula Pinhová, mluvčí předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, na středečním brífinku komise. Ale hned dodala, že se nehodlá nijak vyjadřovat k možnému podání kanadské přihlášky do EU.
Později v reakci na dotaz novináře dodala, že článek 49 Smlouvy o Evropské unii stanoví, že o členství v EU mohou žádat pouze evropské státy. Server Politico upozornil, že navzdory tomu hledí na EU pozitivně 68 procent dotázaných Kanaďanů. Na Spojené státy se podobně pozitivně dívá jen 34 procent občanů Kanady. Možná i proto Kanaďané předpokládají, že v horizontu 3 až 5 let se EU stane pro Kanadu důležitějším obchodním partnerem, než USA.
Když kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová ve středu hostila vůdce G7 v Charlevoix, naznačila, že nejvyšší prioritou bude sladění se s Evropou ohledně amerických odvetných cel.
„Na každé schůzce nastolím otázku cel, abych koordinovala naši reakci s Evropany a vyvíjela tlak na Američany,“ řekla Jolyová.
Znepokojují vás kauzy kolem rychlosti jízdy europoslance Filipa Turka?Anketa
„Evropská unie (EU) je pro Kanadu strategickým partnerem. Vztahy mezi Kanadou a EU jsou založeny na sdílených hodnotách, dlouhé historii úzké spolupráce a silných mezilidských vazbách. Náš stále hlubší vztah s EU je nejstarším formálním vztahem, který má EU s jakoukoli průmyslovou zemí. (Naše partnerství) sahá až do roku 1959. Díky Dohodě o strategickém partnerství mezi Kanadou a EU (SPA) a Komplexní hospodářské a obchodní dohodě mezi Kanadou a EU (CETA) nyní spolupracujeme těsněji než kdy předtím na široké škále otázek, včetně zahraniční politiky, mezinárodního míru a bezpečnosti, obchodu a investic, změny klimatu a spolupráce a životního prostředí,“ lze se dočíst na vládních stránkách.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.