Bruselu „cvaká zadnice“ strachy? Jde o Itálii. Může být mnohem hůře

22.05.2018 10:22 | Zprávy

Po zveřejnění společného dokumentu o společném vládnutí Hnutí pěti hvězd a Ligy severu narůstají obavy Evropské unie. Natolik euroskeptická vláda tady ještě nikdy nebyla a Brusel podle médií začíná panikařit.

Bruselu „cvaká zadnice“ strachy? Jde o Itálii. Může být mnohem hůře
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

„Z uniklých dokumentů vyplývá, že by vláda mohla usilovat o referendum, kde by se mohli voliči vyjádřit k případnému vystoupení z eurozóny. Nicméně v oficiálním dokumentu nic takového zmíněno není,“ píše britský deník Express o prvním z pěti témat, ze kterého má údajně Brusel největší obavy. Dalším tématem, které vzbuzuje v Junckerovi a spol. nejistotu, jsou vztahy budoucí italské vlády k Rusku. 

Podle kritiků Hnutí pěti hvězd a Ligy severu se představitelé obou stran staví k Rusku až příliš přátelsky. „Salvini i Di Maio označují Putinovo Rusko za potenciálního partnera pro EU i NATO, a nikoli za vojenskou hrozbu, což je značně odlišuje od ostatních evropských vůdců. Ve společném návrhu se navíc píše o okamžitém zrušení protiruských sankcí a Rusku coby spojenci v boji proti pašerákům migrantů.“

A právě oblast přistěhovalecké politiky děsí vůdce Evropské unie i nevládní neziskové organizace asi úplně nejvíc. Nová italská vláda by mohla začít deportovat více než půl milionu ilegálních migrantů, kteří se do Itálie dostali nejenom v rámci aktuální migrační vlny. „Obě strany chtějí, aby se změnila pravidla EU, podle kterých musí být řešena žádost o azyl v první evropské zemi, kam migranti dorazí.“

Se značným znepokojením hledí Brusel také na ekonomické plány budoucí italské vlády. Již tak těžce zkoušený rozpočet by mohl jít do ještě většího minusu. „Nová sociální politika by mohla přijít až na 126 miliard eur, a tím pádem by se dluh zvýšil až na 132 % HDP. Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire se již nechal slyšet, že pokud Itálie nebude snižovat zadlužení, ohrozí tím fungování celé eurozóny.“

Nikterak pozitivně se na budoucí vládu nedívá ani komentátor německého veřejnoprávního rozhlasu Bernd Riegert, který ale přesto vyzývá Brusel ke klidu. „Panika mezi vysokými představiteli EU jen zhoršuje stávající napětí. Italská vláda přece nespadla najednou z nebe, ale byla zvolena v demokratických volbách,“ píše Riegert a důrazně apeluje na vůdce Evropské unie, aby se nenechali vznikem budoucí vlády v Itálii znervóznit.

„Hnutí pěti hvězd a Liga severu přejímají heslo Donalda Trumpa a společně volají „Itálie na prvním místě“. Vedle toho slibují celou řadu kontroverzních změn v oblasti přistěhovalecké i zahraniční politiky a hospodářství. Nicméně panika či ostré útoky na italskou vládu budou mít přesně opačný efekt. Nejenom současní populisté, ale obecně italští politici a voliči vždy na kritiku ze zahraničí reagují velmi nedůtklivě. To je jeden ze železných zákonů italské politiky.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

10:43 Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že buď Ukrajina vstoupí do NATO, nebo se vrátí k …