Česko nebo možná celá Evropa přestane podle Bartušky odebírat ruskou ropu a ruský plyn do pěti let: „Cíl, který jsme si dali na summitu ve Versailles před měsícem, je do pěti let. A to myslím, že je realistické,“ uvedl s tím, že komplexní analýza toho, co tento krok bude skutečně znamenat, však ještě není k dispozici.
„Taková analýza neexistuje, protože nahradit 40 procent zemního plynu v Evropě, což je dnešní podíl ruského plynu, bude mimořádný úkol,“ doplnil.
„I pro těch odhadovaných pět let bude nezávislost na ruském plynu úkol velmi náročný,“ připustil. Moderátor Daniel Takáč by očekával vyhodnocení všech důsledků, když už je velmi ambiciózní pětiletý interval stanoven. „Jsme demokracie a veřejnost si přeje, aby co nejdříve skončilo placení za ruskou ropu a plyn. Tomuto tlaku vyšli politici vpřed,“ řekl.
„Když začala válka na Ukrajině, zhruba po týdnu mezinárodní agentura pro energetiku vydala rozbor, jak se během deseti let do roku 2032 zbavit v Evropě ruského plynu. Po deseti dnech bojů už komise hovořila o roku 2030 a summit ve Versailles řekl rok 2027, protože s každými dalšími obrázky z Irpinu, Buče a dalších měst na Ukrajině roste chuť Evropanů zbavit se té závislosti,“ vysvětloval podrobněji, proč se s odříznutím od ruské ropy a plynu tak spěchá, když neexistuje jasný plán, jak toho docílit.
„To vědomí je jednoduché – Rusko bere velkou část příjmů státu z ropy a plynu a velké množství proudí právě do Evropy. Čili polovina ruských zbraní je placena Evropou. A s tím mají stále více Evropani problém,“ zopakoval zvláštní velvyslanec pro energetickou bezpečnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.