Bylo tam zadání? Dvořák se bránil kritice Rady ČT útokem. Pak řádil a hrozil Šarapatka

24.03.2021 18:56 | Zprávy

Na dnešním jednání Rady ČT se mimo jiné otevřela diskuse o výroční zprávě České televize. Generální ředitel Petr Dvořák mimo jiné velmi zostra hovořil o tom, že jedním ze závěrů zprávy, jež se dotýká strany SPD Tomia Okamury, zažívá veřejnoprávní televize bezprecedentní útok na svou redakční autonomii.

Bylo tam zadání? Dvořák se bránil kritice Rady ČT útokem. Pak řádil a hrozil Šarapatka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo České televize

„Výroční zpráva, která leží před vámi, podrobně popisuje činnost České televize v uplynulém roce. Současně obsahuje závěry Rady ČT o tom, zda Česká televize plnila své úkoly v souladu se zákonem o České televizi a Kodexem České televize. Nechci opakovat, jak mimořádný rok je za námi. Je to součástí mého úvodního slova a podrobně popsáno v jednotlivých kapitolách. Podoba této zprávy je výsledkem spolupráce České televize a vás, radních, kteří v této věci máte samozřejmě slovo, neboť jste to vy, kdo podle zákona předkládá výroční zprávu Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR,“ zahájil generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Jedním z hlavních úkolů veřejné služby, jak o nich hovoří zákon o České televizi, je poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů. Těmto povinnostem a některým souvisejícím úkolům se věnuje takzvaný cíl jedna, který je součástí výroční zprávy. Zde je popsáno, jak k těmto úkolům Česká televize přistupovala, jak podle výzkumů její snahu vnímala veřejnost a jak se plnění úkolů projevilo na některých vybraných programech. Z dlouhodobé zkušenosti víme, že je to právě tato část, která je současně nejčtenější pasáží výroční zprávy zejména ze strany politiků,“ pokračoval Dvořák.

„Jedním z klíčových pro tuto činnost je část Kodexu České televize, která hovoří o vysílání politických diskusí v rámci demokratické soutěže politických stran a hnutí a také mimo jiné konstatuje, že prostor, který je dán politickým stranám a hnutím, má být ve svém celku vyvážený. Přičemž vyváženost se posuzuje podle váhy jednotlivých politických stran v demokratické společnosti odvozené především z výsledků voleb do hlavních orgánů zastupitelské demokracie. Zároveň je třeba zajistit, aby poměr mezi diskusním vystoupením činitelů vládních stran a stran opozičních byl v souhrnu poskytnutného prostoru přibližně vyrovnaný. A rovněž vytvářet podmínky pro přiměřenou účast mimoparlamentních stran a hnutí v těchto diskusích. Jak vyplývá ze všech uvedených dokumentů, v podmínkách televizního vysílání se nejedná o absolutní rovnost. Absolutní rovnost, na rozdíl od odstupňované rovnosti, je totiž používána pouze ve specifickém případě, kterými je vysílání takzvaných volebních spotů. Je pochopitelné, že politici v textu a v každém grafu hledají zmínky o svém politickém subjektu a zkoumají, zda jejich strana nebo hnutí nebyly nějak znevýhodněny ve srovnání s ostatními. A letos poprvé se v závěru této kapitoly dočtou, že jeden konkrétní politický subjekt údajně znevýhodněn byl. Vzhledem k tomu, že to je za mého mandátu poprvé, co text výroční zprávy konstatuje, že Česká televize v této dílčí záležitosti nesplňuje ustanovení zákona, považuji za důležité se u této skutečnosti zastavit,“ pokračoval Dvořák a odkázal na nejrůznější grafy, které jsou ve zprávě a souvisejí se zpravodajskými a publicistickými pořady České televize. 

„Tyto grafy – celkem 18 – z různého pohledu a z různého detailu vypovídají o skutečnostech souvisejících se zpravodajskými a publicistickými pořady České televize. Více než o důkladný výčet všech statistických dat se jedná o seznámení s přístupem České televize k naplňování tak zásadního principu, jakým je vyváženost a nestrannost. Upozornit lze na grafy jako vnímání objektivity a vyváženosti, nebo vnímání důvěryhodnosti. Dále pak označení nejdůvěryhodnějšího pořadu napříč televizním trhem. Přesto se v závěru této kapitoly hovoří pouze o grafech na dvou stranách a pouze o jediné straně, konkrétně SPD. Přestože v dalším textu tato údajná nespravedlnost vůči jedné z parlamentních stran není jakkoliv doložena, pouze se bez dalšího odkazuje na graf vypovídající o vybraném segmentu zpravodajství a toto konstatování je zobecněno pro všechny diskusní pořady České televize. Dochází tak k několikerému zkreslení a obávám se, že i k manipulaci s výsledky uváděnými ve výroční zprávě. Nepřesnost, respektive manipulace číslo 1, je, že konstatování rady o straně SPD a její účasti ve zpravodajských a diskusních pořadech vychází z agregátních údajů ve vybraných pořadech České televize. Nevedla se diskuse, co znamená počet účastí v konkrétním pořadu a že počítání čárek v jedné nebo druhé diskusi není možné zaměňovat s vysíláním České televize jako celku. Ze zákona totiž jednoznačně vyplývá, že zpravodajství a publicistika je mnohem širší oblast, než ukazují jeden nebo dva grafy,“ poznamenal dále Dvořák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zase s Fialou? Ivan Bartoš překvapil

17:06 Zase s Fialou? Ivan Bartoš překvapil

Debata druhé části nedělní Partie se zaměřila na budoucnost vlády, možné povolební koalice a klíčová…