Býval rozumný, už mluví jako Němci. „Co je nám do nich?“ ptá se Vlastimil Tlustý. V ODS se opět zklamal

10.06.2022 9:59 | Rozhovor

„My máme primární úkol ožebračit české občany a české podniky, aby fungovala německá energetická soustava? A ještě ke všemu když Němci sami rozhodli zavřít své elektrárny? To je národní katastrofa,“ shrnuje bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý vysvětlení vládních politiků, proč neopouštět burzu s elektřinou v Lipsku. České a bruselské akvárium by prý zasloužilo vylít i s rybičkami, které netuší, co se děje v jiných vodách.

Býval rozumný, už mluví jako Němci. „Co je nám do nich?“ ptá se Vlastimil Tlustý. V ODS se opět zklamal
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý poslanec a ministr ODS Vlastimil Tlustý

Už minule Tlustý vyzýval vládu, aby hlavně něco dělala. Kritizoval také, že bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) inflaci založil a politici stojící v čele státu nyní ji v podstatě podporují. Za poslední tři měsíce se prý vše ještě zhoršuje: „Situace se nadále zhoršuje, kroky vlády odpovídají desetině velikosti problémů, s nimiž se setkáváme. Jinými slovy řítíme se do velkých problémů a důvody jsou stále stejné – tedy covid, Babišovy dluhy, válka a zoufalství fialové vlády,“ řekl pro ParlamentníListy.cz.

Sám býval ministrem financí za ODS, jaké kroky lze učinit jako brzdu před zmíněnými problémy? „Zásadními opatřeními přiměřenými situaci, ve které se nacházíme. Tím to začíná. Pokud si současná vláda neuvědomuje, v jakých jsme potížích, jaký je jejich rozsah, jsou její opatření logicky naprosto nedostatečná. Napřed je třeba si uvědomit, kde jsme a pak reagovat přiměřeně. Pokud by samotnou vládu nic nenapadalo, nechť se rozhlédne po zemích Evropy, které mají nápady přiměřené situaci, a mohla by si vybrat, jakým směrem se chce vydat. Jedno je jisté, nečinnost to nevyřeší, návštěvy v Paříži to nevyřeší a návštěvy v Kyjevě také ne,“ uvedl Vlastimil Tlustý.

Hodlá se věnovat návrhu, k němuž získal komentář z vládních lavic. „Týká se zničujících cen elektrické energie, které – a teď řeknu, co se moc neříká – neohrožují jen domácnosti, jež vrhají do neřešitelné situace, ale vysoké ceny to samé činí ve světě výroby a podnikání. Některé naše podniky nebudou konkurence schopné, pokud bude výroba založena na vyšší spotřebě energie. Prostě skončí a výroby se přesunou tam, kde jsou ceny příznivější. To způsobí vysokou nezaměstnanost a další řetězové reakce, které není třeba vyjmenovávat,“ přidal varování bývalý ministr financí.

Národní katastrofa

„Je evidentní a říkají to už stovky lidí, že není možné, abychom obchodovali u nás vyrobenou elektřinu na německé burze. Všechnu naši vyrobenou elektřinu si pak zpětně kupujeme za veliké násobky prodejních cen. Dokonce jsem zaznamenal, že někdo mluvil o desetinásobku, zatím jsem vycházel z údajů, že si ji kupujeme šestkrát dražší. Ale jestli desetkrát nebo šestkrát… to je jen míra té hrůzy a jestliže něco, co vyrábíme, kupujeme zpátky dražší, tak prvním řešením je přestat,“ vyzval. Doplnil také jednoduchý důvod: České domácnosti nemohou konkurovat síle německých domácností. „A řešení je jasné. Odchod, konec, začít obchodovat námi vyrobenou energii v České republice a co nám přebývá, prodat na zahraniční burze,“ podotkl.

Proč to tedy současná vláda neudělá? „Vláda na tyto názory odborníků – já nejsem vynálezce tohoto nápadu, ale energetičtí experti tohle říkají už dlouhou dobu – a pan premiér a vláda k tomu neříká nic. Vůbec nic se k tomu nedozvíme, maximálně to odmítnou. Ale proč? První názor k tomu jsem si přečetl tento týden a zveřejnil ho ekonomický expert ODS, místopředseda Poslanecké sněmovny (Jan Skopeček, pozn. red.), kterého jsem v minulosti považoval za rozumného, což nyní odvolávám. Tvrdí, že nelze odejít z německé burzy, protože Německo uzavřelo provoz svých atomových elektráren a v případě, že přestaneme elektrickou energii nabízet, zhroutí se energetická soustava Německa a nastane kolaps,“ divil se Tlustý s tím, že podobné vyjádření patří spíše do úst poslanců Bundestagu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Jan Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Jan Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…