V Paříži to mohlo být prý i tak, že někteří radikálové chtěli z Evropy vyrazit bojovat po boku Islámského státu do Sýrie, ale dostali vzkaz: Zůstaňte doma, využijeme vás jinak. Pokud útok spáchali občané EU, tajné služby je a priori nemusely považovat za nebezpečné. Západní zpravodajské služby mají jen omezené možnosti, jak odhalit chystaný útok. Lidé si proto budou muset vybrat, zda chtějí více chránit své soukromí nebo svůj život.
„Zpravodajské služby používají technické prostředky na monitorování komunikace potenciálních teroristů. K tomu slouží především hromadný sběr dat, proti kterému bojují lidsko-právní aktivisté a někteří liberální politici. Pro ně je hromadný sběr dat nepřípustným zasahováním do soukromí. Společnost si musí vybrat mezi ochranou soukromí a ochranou bezpečnosti, resp. lidského života,“ poznamenal Cibula.
- TÉMA: Teror v Paříži
Moskvo, pozor, varuje expert
Efektivnější je získat informátora přímo mezi radikály, jenže to není nijak snadné a vyžaduje to dlouhodobou práci. Bylo by to přitom velmi třeba, protože Islámský stát se nám snaží dát najevo, že není oslaben, že umí udeřit i tisíce kilometrů od Sýrie. Podobné útoky můžeme očekávat i v dalších velkých městech, možná v Moskvě. Cibula proto doufá, že je ruská tajná služba na tuto možnost připravená.
"Považuji poslední pařížskou operaci džihádistů za strategický krok, kterým začal Islámský stát operaci na evropském kontinentu. Nemusí být posledním teroristickým útokem. Podotýkám, že masakr v Paříži může stimulovat i další muslimské radikály, tzv. osamělé vlky,“ pronesl varovná slova Cibula.
- Celý rozhovor na serveru ParlamentnéListy.sk ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp