„V Bruselu je řada lidí, kteří z toho mají noční můru,“ uvedl Kolář s tím, že pokud se Ukrajina skutečně dostane do sféry vlivu EU, „bude to strašně nákladné“. Náklady na začlenění Ukrajiny do Evropské unie odhadl Kolář na 160 miliard euro. „Východní průmyslová část Ukrajiny je ve špatném stavu, sanace průmyslu by stála strašné peníze,“ podotkl Kolář.
Zájem na připojení Ukrajiny k prostoru EU mají podle něj i USA, které ve 20. století do Evropy hodně politicky investovaly. Rozšíření EU o Ukrajinu by bylo dalším pokračováním rozšiřování prostoru, který USA vnímají jako prostor „stability a v zásadě i prosperity“.
Kolář se rozpadu Ukrajiny neobává, protože Rusko o něj prý usilovat nebude. „Pro Rusko je mnohem zajímavější slabá Ukrajina se slabou vládou. Ukrajina je pro Rusko prostřednictvím plynu, ropy či dotací relativně snadno ovladatelným prostorem,“ argumentoval Kolář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam