„Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

10.01.2025 21:08 | Analýza

Vysoké ceny vajec a másla v Česku stále příliš neklesají a po začátku nového roku lze bez slevových akcí jen těžko najít máslo či plato 10 vajec pod 65 korunami. Jen kousek za našimi hranicemi přitom v Německu bez akcí prodávají běžně 10 kusů vajec za méně než 50 korun a máslo pod 60 Kč. Jak je to možné? Podle vyjádření agrárního analytika Petra Havla pro ParlamentníListy.cz za to může více faktorů. Kvůli tlaku „zelených lobbistů“ na snížení spotřeby potravin živočišného původu pak může hrozit i to, že se ceny na dřívější úrovně už zcela nevrátí.

„Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva
Foto: Radek Kotas
Popisek: Vejce v německém řetěžci Netto

Ceny másla v Česku zatím mimo slevové akce téměř neklesají ani po přelomu roku a v obchodech se drží stále na cenovkách kolem 70 korun za 250gramové balení. Situace je tak podobná jako v prosinci, kdy podle tehdejšího měsíčního terénního šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) kilogram másla vyšel průměrně na 286,54 Kč, což je o přibližně 3 koruny víc než kolik stál v listopadu, a o více než 68 korun více nežli v prosinci předloňského roku. Zatímco tak běžné 250gramové balení másla předloni vyšlo na cenu kolem 54,60 Kč, letos stojí přibližně 71,60 Kč a za peníze, které by vloni stačily na pět másel, tak letos nepořídíte ani čtyři.

Co takovou cenu másla v obchodech tvoří? Zatímco spotřebitelé zaplatili vloni v listopadu za kilo másla v obchodě dle ČSÚ průměrně přes 242 korun (60,50 Kč za 250gramovou kostku másla), producenti jej dodávají do obchodů za 224,50 Kč (cca 56 Kč za 250gramové balení). Mléko přitom zemědělci prodávali za cenu 12 Kč za litr, mlékárny do obchodů za cenu přes 15 Kč, a pokud nešlo na další zpracování, pak jej spotřebitelé našli v listopadu v regálech obchodů průměrně za téměř 24 Kč.

Obdobně na tom jsou též ceny vajec, jejichž cenovky ukazovaly průměrně v prosinci kolem 64 korun, přičemž předloni plato 10 vajec stálo průměrně 48,91 Kč. Cena, za níž 10kusové plato vajec prodávají zemědělci, přitom v listopadu činila dle dat ČSÚ 29,30 Kč a byla tak o dost nižší než tehdejší cena 47,60 Kč, za níž vejce potom následně obchody nabízí spotřebitelům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Poradce, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusehb53 , 11.01.2025 6:42:57
Jen si člověk otevře nějaká média a tzv analytici (v téhle zemi je analytik i na rozbor lejna) na něj začnou chrlit debilní povídačky o tom proč to nejde a jak by se to dalo dělat. Já jsem pro poslat je ke krumpáči, do chlíva krmit, do dolů kutat uhlí, na lešení ve třicetistupňovém hicu a hned by věděli jak se to má dělat a ne užírat ze státního rozpočtu miliardy. Tečka

|  10 |  0

Další články z rubriky

Obrovské škody v EU. A bude hůř. Šichtařová řekla, co se chystá

20:49 Obrovské škody v EU. A bude hůř. Šichtařová řekla, co se chystá

Ekonomka Markéta Šichtařová varuje před úpadkem konkurenceschopnosti Evropy, způsobeným ideologií ES…