Ukazatel CDI (Commitment to Development Index) hodnotí vlády bohatých zemí podle toho, jak jejich politika ovlivňuje pět miliard obyvatel chudších států. Analytici se přitom zaměřují na sedm oblastí: rozvojovou pomoc, otevřenost obchodu, finance, migraci, životní prostředí, bezpečnost a úroveň spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a průmyslem. Země, jejichž kroky jsou pro rozvojové země přínosnější, jsou v žebříčku na vyšších místech.
Česko má podle washingtonského institutu nejlepší výsledky v kategorii životního prostředí, mimo jiné i díky vysokému zdanění zemního plynu nebo relativně zpomalujícímu růstu emisí skleníkových plynů. Díky podpoře vědě a výzkumu si prý nadprůměrně dobře vede i v dílčím hodnocení transferu technologií.
Program zahraniční pomoci je malý
Celkový výsledek ale dolů sráží nevelký program zahraniční pomoci, překážky pro migranty a studenty z rozvíjejících se zemí, obchodní překážky, omezená podpora mírovým a humanitárním misím. Slabý je prý i ten výsledek, pokud jde o aktivity související s transparentností v oblasti energetických zdrojů, jako je ropa nebo zemní plyn.
Institut žebříček sestavuje od roku 2003. V letošním hodnocení má Česko skóre 3,9. Před deseti lety byla hodnota ukazatele o 0,4 bodu nižší. Z údajů na webu instituce ale vyplývá, že oproti předešlému hodnocení si Česká republika letos o jednu příčku polepšila.
Center for Global Development je nezávislé analytické středisko, které se mimo jiné zabývá snížením celosvětové chudoby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk