Slovensko v lednu řešilo kauzu obranné dohody s USA, kterým měla být garantována zvláštní práva na dvou vojenských letištích výměnou za financování jejich rekonstrukce. Proti se kromě parlamentní opozice postavil i generální prokurátor, který upozorňoval na právní nejasnosti kolem dodržování slovenských zákonů ze strany amerických vojáků.
Ministr obrany vzkázal, že prokurátor je agent Moskvy a Hegerova vláda smlouvu prosazuje.
Politická scéna ale není jednotná, dva předsedové sněmovních stran, z toho jedné vládní, vyzvali prezidentku Zuzanu Čaputovou, aby smlouvu dala posoudit Ústavnímu soudu. Prezidentka ve dnech, kdy se o smlouvě debatovalo v parlamentu a scházely se protesty na náměstích, mlčela.
Vyjádřila se až v tomto týdnu, když téma spojila s projevem na podporu Ukrajině proti Rusku. Když v úterý prezidentka vystoupila před národ, vyzvala jej: „Nedělejme kompromis v tom, co je principiální, tedy že každá země, včetně Ukrajiny, má právo se rozhodnout, kam chce patřit.“ Když toto právo bude upřeno Ukrajině, hrozí prý, že jej jednou ztratí i Slovensko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav