„Srovnání Babiše s Berlusconim v časové ose kulhá,“ řekl Robert Čásenský v Hydeparku České televize s tím, že podmínky jsou dnes už jiné. Byť Babiš musí své voliče z pozice politika jistě přesvědčovat, jako v případě italského politika to nebude. Aby někdo mohl veřejné mínění masírovat jako on, musel by toho na mediálním trhu skoupit daleko více.
Přesto bývalý šéfredaktor MfD přiznal, že vstup podnikatelů do médií příliš nepomáhá. „Nenahrává to nezávislé novinařině,“ řekl v ČT s tím, že se akorát vytváří těžší prostředí pro novináře. Pokud ale jednotlivci neohnou hřbet dobrovolně, nikdo s nimi nehne.
Autocenzura je problém
Čásenský má za to, že noviny nemohou ovlivňovat veřejné mínění bez jednotlivců novinářů. Zatím je podle Čásenského v redakci MF Dnes a Lidových novin lidí s názory dost. A změny k horšímu se prý nedočkáme ani v blízkých letech. Oba póly, tedy že by někdo úmyslně politikovi pomáhal či mu škodil, budou k vidění výjimečně. Jako nebezpečí novinářů přesto přiznal určitou autocenzuru.
Čásenský souhlasil s divákem, podle kterého je v českých novinách jasná převaha negativních zpráv. Podle hosta v pátečním Hydeparku novináři nedokážou dobré zprávy a úspěšné příběhy příliš vyhledávat. „Šlo by to dělat daleko lépe,“ podotkl s tím, že pozitivní zprávy by se zase tak dobře neprodávaly. „Ale rozhodně by se lépe četly,“ dodal.
Na otázku, co plánuje Čásenský nyní, odpověděl, že je čas přemýšlet o něčem vlastním, než že by dal přednost jinému zpravodajskému periodiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno