Čeho se nejvíc bojíte, ptali se výzkumníci lidí. A Rusko to vážně není

01.04.2019 21:59 | Zprávy

Češi jako největší hrozby pro Evropu nejčastěji označují migraci a islámské radikály, mnohem méně jich jmenuje ekonomické problémy, Rusko nebo klimatické změny. Takové jsou výsledky nového šetření Evropské rady pro mezinárodní vztahy (ECFR), které mapovalo nálady voličů ve 14 zemích Evropské unie. I v průměru všech států byly na prvních dvou místech migrace a islamisté, podrobnější dotazování však ukázalo, že na rozdíl od ČR v některých zemích panují větší obavy z emigrace nežli z přistěhovalců.

Čeho se nejvíc bojíte, ptali se výzkumníci lidí. A Rusko to vážně není
Foto: Daniela Černá
Popisek: Tisíce lidí na setkání s prezidentem

V průzkumu, který na začátku roku provedla agentura YouGov, označila za "jedinou největší hrozbu" islámské radikály čtvrtina českých respondentů, migrace byla v těsném závěsu. V rámci 14 zkoumaných států je podle ECFR u Čechů vůbec nejčastější názor, že migrace ovlivnila mzdy a pracovní trh. Přes 80 procent českých voličů údajně požaduje lepší ochranu vnějších hranic unie a skoro 70 procent z nich má za to, že migrace má negativní dopad na "identitu a kulturu země".

I v dalších zemích, například v Maďarsku, Francii či v Itálii, byla migrace označována za klíčový problém poměrně často, islámský radikalismus pak byl v průměru všech zemí nejčastěji jmenovanou hrozbou. Ne ve všech zemích jsou ale rizika migrace vnímána stejně. Zatímco v Česku podobně jako ve skandinávských zemích nebo v Nizozemsku výrazně převažovalo znepokojení nad přistěhovalci, v Rumunsku, Španělsku, ale i v Itálii a Maďarsku byla situace opačná. V jihoevropských státech se dokonce většina respondentů vyslovila ve prospěch regulování emigrace.

Když v průzkumu Češi mohli jmenovat ne jen jednu, ale více hrozeb pro svou zemi, za klíčovou označili nejčastěji kromě imigrace také korupci. Ke stavu svého národního hospodářství jsou Češi podle průzkumu spíše lhostejní. Téměř 70 procent se jich nicméně domnívá, že velké firmy běžné lidi využívají. Téměř 80 procent dotázaných českých voličů by si také přálo, aby zločinci dostávali přísnější tresty.

Podle výzkumníků z ECFR svědčí výsledky šetření o tom, že migrace nebude pro voliče v nadcházejících evropských volbách zásadním tématem. "Migrace se od uprchlické krize roku 2015 tvrdohlavě drží na vrchu evropské politické agendy. Tato otázka zabírala v posledních letech velkou část téměř každé vrcholné schůzky. Možná by neměla," uvedla analytička Susi Dennisonová.

Šéf ECFR Mark Leonhard označuje za velké překvapení odpovědi týkající se boje proti klimatickým změnám. Ačkoli se v rámci výzkumu v žádné zemi nedostaly na seznamu vnímaných hrozeb na první místo, podrobné šetření prý ukázalo jasnou podporu pro ekologickou politiku. Téměř ve všech zkoumaných zemích si většina dotázaných myslí, že ochrana přírodního prostředí by měla mít prioritu před ekonomickým růstem. V Česku toto stanovisko podpořilo 62 procent účastníků studie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

18:40 Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

„Tím, že teď Trump vytrhl základní kámen, tak Green Deal končí,“ věří ekonom Vladimír Pikora. V EU s…