Celebrity kážou vodu a pijí víno. Opozici umlčet, jakkoli. Obchod se strachem? Badatel Kremlík o vratkých základech „boje o klima“

16.02.2020 12:13 | Zprávy

ROZHOVOR Férová debata? Ale jděte. „BBC už před lety přijala směrnici, že kritici klimatismu nesmí do vysílání,“ připomíná historik a překladatel Vítězslav Kremlík uniklou směrnici, kterou v roce 2018 otiskl například deník The Times. A když nejde skeptika rovnou zakázat, aktivisté podle Kremlíka protestují u velkých korporací, aby se alespoň opozice přidusila zastavením penězovodů, či „schováním" nežádoucích myšlenek. Kremlík přidává i vlastní zkušenost s moderátorem Českého rozhlasu či s českou celebritou, která si o klimatu uspořádala přednášku.

Celebrity kážou vodu a pijí víno. Opozici umlčet, jakkoli. Obchod se strachem? Badatel Kremlík o vratkých základech „boje o klima“
Foto: Archiv VK
Popisek: Mgr. Vítězslav Kremlík, pedagog a překladatel

V médiích se s tématem klimatické změny můžeme setkat velice často. Je podle vás o tématu informováno vyváženě? Dostávají stejný prostor například i odpůrci globálního oteplování?

Opozice by měla dostávat rovnocenný prostor minimálně v ekonomických otázkách. Kolik nás klimatické daně budou stát a k čemu to bude. Jenže třeba BBC už před lety přijala směrnici, že kritici klimatismu nesmí do vysílání. Aktivisté Fridays for Future vloni dokonce demonstrovali před kancelářemi YouTube, Facebooku a Googlu za zavedení cenzury.  Myšlenková policie by měla prý kacířské názory mazat. Nebo je aspoň zbavit příjmů z reklamy. Nebo upravit vyhledávací algoritmy, aby takové texty nikdo nikdy na webu nemohl najít.

To není vše. Vloni na podzim v Mnichově aktivisté z Antify zastrašili svým řáděním místní konferenční středisko, aby zrušilo klimaskeptickou konferenci EIKE. Je příznačné, že k tomu došlo v Mnichově, kde velice podobně kdysi začínala NSDAP. Oni prostě vědí, že v otevřené diskusi jejich argumenty neobstojí, tak se snaží odpůrce umlčet.

Jak se daří pronikat do médií konkrétně vám? Setkal jste se s nějakými nepříjemnostmi, či vás naopak něco mile překvapilo?

Když jsem dělal rozhovory o svojí nové knize, šokovalo mne, jak málo moderátorů v médiích dokáže dodržovat zásady profesionality, objektivity a nestrannosti. Byl jsem třeba na jedné literární akci, kde moderátor z Českého rozhlasu Petr Vizina dělal rozhovory s autory nových knih. Ale připomínalo to spíše „pálení knih“ inkvizicí. K představení knihy „Obchodníci se strachem“ jsme se vůbec nedostali, protože moderátor celou dobu strávil líčením toho, proč on s vydáváním podobných knih zásadně nesouhlasí. „Jak můžete popírat klima? Proč nenávidíte přírodu? Vy snad netřídíte? Známá celebrita David Attenborough – se kterou já onehdá dělal interview – tomu určitě rozumí líp než vy. Moje dcera podporuje Gretu, a abyste věděl, já jsem na to hrdý.“ Na akci, jejímž smyslem je propagace a zvýšení prodeje nových knih, je podobné chování dost podivuhodné. 

Zasahují dnes do světového mediálního mainstreamu vůbec nějací klimaskeptici? Někdy se zdá, že z médií jde jen jedna „nadcházející apokalypsa“ za druhou, ať už jde o ledovce, o emise CO2, či o něco jiného.

Já vím pouze o Bjornu Lomborgovi, a to vlastně ani není klimaskeptik. On jen kritizuje, že boj proti uhlíku je mrháním peněz. Jinak je klimaskepse v podstatě underground. Přirovnal bych to k poválečné éře, kde celý svět včetně kapitalistického Západu propadl znárodňování. Znárodňovalo se vesele i v Británii a ve Francii. I v nově dekolonizovaných zemích – vzpomeňme na Bandungskou konferenci v 50. letech. Odpůrce prakticky nebylo nikde slyšet. Bylo to módní vlna. Až za desítky let se ukázalo, že to byl velký omyl.

Pak přišla Thatcherová a muselo se privatizovat, protože znárodněná ekonomika skomírala. Pak byla zase opačná módní vlna, privatizovalo se do umdlení všude. Mezinárodní měnový fond na tom bazíroval i v nesmyslných případech jako privatizace vodovodů, což je přirozený monopol. A dnes máme pro změnu vlnu zelenou, takže i ekonomické fórum v Davosu blbne na kvadrát okolo uhlíku. My jsme prostě taková iracionální planeta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zašli dál než jindy.“ Ameriku znepokojuje masivní čínská akce u Tchaj-wanu

16:06 „Zašli dál než jindy.“ Ameriku znepokojuje masivní čínská akce u Tchaj-wanu

Z Tchaj-peje – z hlavního města ostrova Tchaj-wan – zaznívá varování, že čínské námořnictvo je momen…