„Ani pro Tchajwance to není vůbec jednoduché. Je to demokratická země a musíme vnímat, že tak, jako je tady pravice, která je u moci a naši cestu podporuje, je tu opozice, často sympatizující s Čínou, která má jiný názor. A ta opozice vládu sežere, když uděláme jedinou chybu,“ citovaly Hospodářské noviny vedoucího delegace, šéfa Česko-tchajwanské obchodní komory Pavla Diviše. Ten vysvětloval členům delegace, že ne všichni na Tchaj-wanu vnímají jejich cestu pozitivně.
Zároveň redaktor Ondřej Leinert popisoval, jaké nadšení vyvolala Vystrčilova návštěva v táboře pravicové vlády. Přijmout jej má prezidentka Cchaj Jing-wen i premiér Su Tseng-chang. Oba shodou okolností obhájili své mandáty ve volbách letos v lednu.
A tyto volby proběhly po mimořádně dramatické předvolební kampani, ve které přišly na přetřes nepříliš populární reformy, které jejich Demokratická progresivní strana (orientovaná především na liberální agendu lidských práv) prováděla v minulých letech. Propadu popularity čelila zejména prezidentka zdůrazňováním nebezpečí z Číny a upozorňováním na osud Hongkongu. V kampani často používala varující heslo „Hongkong dnes, Tchaj-wan zítra“ a volby pojímala jako referendum o zachování autonomie Tchaj-wanu.
Vládní strana dokázala obhájit vítězství, což ale neznamená, že by opozice zmizela.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav