Cena za Irák a Afghánistán: USA prohrají s Čínou. Na moři už nevládnou

08.04.2024 8:01 | Monitoring

V České republice je pozornost soustředěna na konflikt na Ukrajině, nicméně hlavním soupeřem USA zůstává mnohem ekonomicky výkonnější Čína. Podle kapitána Johna Konrada není americké námořnictvo na konflikt s ní připraveno. Už teď je menší než to čínské a hlavně, Čína má 250krát větší kapacitu pro stavbu lodí. Důvod? Amerika prý udělala klasickou chybu, bojovala pozemní válku v Asii. A ne jen jednu. Což si mohla dovolit jen kvůli tomu, že osekala námořnictvo, což se jí dnes nevyplácí, jako například při řešení následků spadlého mostu v Baltimore.

Cena za Irák a Afghánistán: USA prohrají s Čínou. Na moři už nevládnou
Foto: Repro X
Popisek: Loď amerického obchodního námořnictva

Kapitán John Konrad je zakladatel společnosti gCaptain a také autor knihy Fire on the Horizon, která pojednává o katastrofě na ropné plošině Deepwater Horizon. Pravidelně se vyjadřuje o námořních tématech na sociálních sítích, v poslední době zejména o tragédii v Baltimore, při které po nárazu lodi spadl most.

Podle Konrada by Čína dokázala most z kanálu odstranit za pouhé týdny, ale jak uvedl prezident Biden, armádním inženýrům  to zřejmě potrvá měsíce. Z toho kapitán viní „mafii z West Pointu“, tedy z vojenské akademie americké armády.

„Je pravda, že mosty jsou zodpovědností armádního sboru inženýrů, ale ti jsou tak špatně připravení, že to hodili na námořní lodní záchranu. Ta je ale tak nefunkční, že to museli předat americké filiálce evropské společnosti, která si za velké peníze půjčuje soukromé vybavení. Vybavení, které je slabé a malé oproti tomu, co tato evropská společnost má v zámoří,“ říká Konrad s tím, že to je chyba americké armády a „mafie z West Pointu“ zničila námořní sílu Spojených států.

Odkazuje se na film Princess Bride, kde jedna z postav říká: „Klasická chyba. Jako třeba nechat se zatáhnout do pozemní války v Asii.“ A podotýká, že USA nebojovaly v Asii jednu pozemní válku, ale hned dvě, tedy v Iráku a Afghánistánu. „A jak jsme si to mohli dovolit? Vytunelovali jsme naše námořní schopnosti,“ míní Konrad. Případnou válku s Čínou, jejíž bojové možnosti se stále zvyšují, je prý možné vyhrát jen jedním způsobem, a to stejným, jako ve druhé světové válce. Tedy loděmi a námořní pěchotou, kdy letectvo a armáda budou hrát druhořadou roli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

USA vedou nespočet válek, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTen vzadu , 08.04.2024 11:10:28
Ovšem s relativně slabým protivníkem a i tak nejsou schopné získané území dlouhodobě udržet. Když se na to podíváme z širšího pohledu, tak je vysvětlení jednoduché: nechtějí je tam. A tak je to vždy. Tedy pokud se někdo chová jako dobyvatel, spláče nad výdělkem. Někdy to trvá třeba i stovky let, jenže pokaždé to praskne. USA, stejně jako NATO zkrátka ignorují místní obyvatelstvo. Podle toho to také vypadá. Vedou zbytečné války. Ono vlastně takřka všechny války byly zbytečné - narážím na tu druhou, světovou. Přesto píchají do pomyslného vosího jak blázni. Nejen v Číně. S USA se stalo to, co u nás vidíme ve zrychleném režimu - ignorace vlastního obyvatelstva a firem, vytvoření údajného nepřítele a ekonomická sebedestrukce vlastního státu jen proto, aby si mohli předávat diplomy a medaile, plácat se po ramenou a dojit nejen vlastní rozpočet jménem k tomu vytvořené politické (!) ideologie. Pak nemohou ustoupit, protože si to sami zakázali a bojí se jakési prohry. Ne však vlastní země, ale své vlastní. Ono totiž jedna věc je více než peníze - moc.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …