Cenzurovaná témata v Číně? Patří k nim i zprávy o Jie Ťien-mingovi

04.10.2019 15:43 | Zprávy

Server Neovlivní.cz poukázal na výzkum neziskového projektu Global Voices, kdy podle všeho zprávy o čínském poradci Jie Ťien-mingovi patřily mezi deset nejvíce cenzurovaných témat na největší čínské sociální síti WeChat.

Cenzurovaná témata v Číně? Patří k nim i zprávy o Jie Ťien-mingovi
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Jie Ťien-ming, jenž je stále zvláštním poradcem prezidenta Miloše Zemana, byl loni v Číně zatčen a obviněn z korupce. Server Neovlivní.cz si nyní všímá toho, jak zprávy o něm patřily mezi cenzurovaná témata. Ve výzkumu projektu Global Voices došlo k zaměření na čínskou sociální síť WeChat. 

„Nikdo v Číně není imunní vůči ‚zmizení‘,“ uvedli autoři výzkumu s tím, že spolu s mnoha běžnými lidmi se to přihodilo miliardářům, celebritám i vysoce postaveným úředníkům. Například v roce 2018 zmizela herečka Fan Bingbing, protestantský kazatel Wang Yi, provozovatel kasina Yang Zhihui či právě Jie Ťien-ming. 

Cenzurovány byly například přehledy o zprávě o Jie Ťien-mingově zatčení. Zprávy byly nahrazeny textem „smazáno kvůli nelegálnímu obsahu“.

Jie Ťien-ming byl zakladatelem a předsedou společnosti CEFC, která v České republice oznámila mnohamiliardové investice. Ještě před jejich dokončením ho ale čínské úřady začaly vyšetřovat. Podezíraly ho z hospodářské kriminality. Zeman ho opakovaně odmítl z funkce poradce odvolat do doby, než bude z něčeho reálně obviněn nebo odsouzen.

Aktiva CEFC poté převzala čínská státní společnost CITIC. S jejich zástupci Zeman během své poslední návštěvy v Pekingu jednal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

8:00 300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

Za poslední dva roky se rozdíl v cenách potravin u nás a v Německu snížil ze šestnácti na devět proc…