Leština chválí úřad ministra vnitra Jana Hamáčka za to, že navrhuje, aby naše soudy byly zbaveny pravomoci brát volební právo psychicky nemocným a mentálně postiženým lidem. „Jestli je něco zarážející, tak fakt, že soudy vůbec mohou o něčem takovém rozhodovat,“ říká Leština.
„Pokud mluvíme o demokracii a všeobecném volebním právu, pak nemůže být pochyb, že jeho užívání musíme umožnit všem dospělým lidem,“ pokračuje publicista. K tomu nás zavazuje i evropská úmluva o právech osob se zdravotním postižením, v níž jsme se jasně zavázali zaručit volební právo všem lidem s jakýmkoli postižením a výslovně pak osobám s postižením v duševní oblasti.
Proti návrhu Ministerstva vnitra se postavila prezidentská kancelář, její šéf Vratislav Mynář tvrdí, že pokud by nebylo možné omezit právo volit, mohly by volit i ty osoby, které nejsou schopny porozumět smyslu, účelu a důsledku voleb.
Ministerstvo práce a sociálních věcí zase shledává správným, že nyní mají omezené právo volit lidé, kteří nedokáží racionálně posoudit jednotlivé volební varianty. „Zdržme se ošemetných úvah, kolik mentálně zdravých voličů je skutečně schopno posoudit důsledky své volby, nebo volebních varianty,“ poznamenává Leština.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab