Češi chtějí zakazovat nesvéprávným volit? Vždyť i ti zdraví volí populisty! A špína z dřívějších voleb opět vybublala na povrch

31.01.2020 13:57 | Zprávy

Ministerstvo vnitra plánuje, že možnost volit by měli mít i mentálně postižení. Tento návrh však sklízí kritiku kvůli obavám, že může dojít k manipulaci s voliči. Publicista Jiří Leština se v odpoledních komentářích s Janem Fingerlandem na radiových vlnách Českého rozhlasu Plus pozastavuje nad tím, jak mohou soudní znalci u mentálně postižených posoudit schopnost racionálně zvážit jednotlivé volební varianty. Zároveň dodává, že neschopného populistu si pod dojmem lživé kampaně a nesplnitelných slibů nezřídka zvolí i psychicky vyrovnaný jedinec. Nezapomněl ani připomenout organizované sváženi mentálně zdravých voličů a vypláceni za hlas pro konkrétní stranu.

Češi chtějí zakazovat nesvéprávným volit? Vždyť i ti zdraví volí populisty! A špína z dřívějších voleb opět vybublala na povrch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Leština chválí úřad ministra vnitra Jana Hamáčka za to, že navrhuje, aby naše soudy byly zbaveny pravomoci brát volební právo psychicky nemocným a mentálně postiženým lidem. „Jestli je něco zarážející, tak fakt, že soudy vůbec mohou o něčem takovém rozhodovat,“ říká Leština.

„Pokud mluvíme o demokracii a všeobecném volebním právu, pak nemůže být pochyb, že jeho užívání musíme umožnit všem dospělým lidem,“ pokračuje publicista. K tomu nás zavazuje i evropská úmluva o právech osob se zdravotním postižením, v níž jsme se jasně zavázali zaručit volební právo všem lidem s jakýmkoli postižením a výslovně pak osobám s postižením v duševní oblasti.

Proti návrhu Ministerstva vnitra se postavila prezidentská kancelář, její šéf Vratislav Mynář tvrdí, že pokud by nebylo možné omezit právo volit, mohly by volit i ty osoby, které nejsou schopny porozumět smyslu, účelu a důsledku voleb.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zase shledává správným, že nyní mají omezené právo volit lidé, kteří nedokáží racionálně posoudit jednotlivé volební varianty. „Zdržme se ošemetných úvah, kolik mentálně zdravých voličů je skutečně schopno posoudit důsledky své volby, nebo volebních varianty,“ poznamenává Leština.

Hlavní otázka podle jeho slov zní: Jak mohou tyto schopnosti posoudit u mentálně postižených soudní znalci? Zastánci upírání volebního práva nesvéprávným osobám, tvrdí, že by se tak mělo dít jen v krajních případech. I zde si však Leština pokládá otázku, co je krajní případ? A podle jakých kritérií může soud rozlišovat, kdo ještě rozumí významu volen, a kdo už ne?

„Tyto hranice není možné určit v zapeklitém světě lidské psychiky. Pokud na to neexistuje vědecky ověřitelná metoda a pokud nemáme uchopitelná kritéria, je zcela namístě nechat volební právo všem,“ myslí si publicista Leština.

Kritici návrhu však poukazují i na to, že lidé s postižením v duševní sféře mohou být někým snadno zneužiti a manipulováni. Leština namítá, že od toho jsou zde zaměstnanci sociálních ústavů a léčeben, aby takovému zneužívání zabránili. V kontextu s tím poukázal na situace, kdy byli voliči sváženi a vypláceni za hlas pro konkrétní stranu. „A rozhodně nešlo o lidi s postižením,“ připomíná.

Nesouhlasí ani s argumenty, že když soud může osobám zbaveným svéprávnosti zakazovat rozhodovat o svých penězích, nebo zakazovat uzavírání smluv, pak zrovna tak je může zbavit práva volit. Připomíná, že nutnou podmínkou jakéhokoli omezení svéprávnosti je nebezpečí, že si duševně nemocný přivodí svým jednáním závažnou újmu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …