Podle profesora Jana Švejnara, který je dlouhodobě pro euro, by zcela jistě evropská měna pomohla obnově české ekonomiky po koronavirové krizi. „Česká republika je dlouho schopna splňovat podmínky pro vstup do eurozóny, pouze se jedná o politické rozhodnutí. Jsme tak zaintegrováni do eurozóny, že je pro naše podniky a lidi daleko lepší, kdybychom euro používali,“ vyzdvihl Švejnar především ekonomické aspekty.
Zdůraznil, že i zahraniční investoři, kteří nemají rádi nejistotu a raději investují tam, kde nemají kurzovní riziko, tedy do zemí, které již mají euro.
Guvernér Jiří Rusnok má názor zcela opačný, euro by obnově české ekonomiky nepomohlo. „To, co řekl pan Švejnar, platí z dlouhodobého pohledu. V době překonávání koronakrize je ale možnost mít vlastní, flexibilní monetární politiku výhoda. Pomáhá k rychlému překonání šoku,“ je přesvědčen guvernér České národní banky.
Kvituje názor Švejnara, že z dlouhodbého hlediska je Česko relativně dobře připraveno být součástí měnové konstrukce, jakou je eurozóna. „I náklady s tím spojené přináší určité výnosy pro některé sektory,“ uvedl Rusnok s tím, že je třeba takové rozhodnutí pečlivě zvážit.
Nemá rád větu opatrných politiků: „Euro přijměme, až to pro nás bude výhodné“. „Kdy to pro nás bude výhodné, to ale nikdo neví. Vždy to má své náklady a výnosy. Žádný okamžik, kdy je to jenom výhodné nikdy nebude,“ upozornil Rusnok. „I kdyby se politici rozhodli, že vstoupíme do eurozóny, ještě dva další roky v ní nebudeme kvůli přípravnému, čekacímu období.“
Švejnar nato zdůraznil, že pro Česko by bylo velmi důležité, pokud bychom byli v eurozóně a Rusnok by se stal díky tomu členem rozhodujícího výboru Evropské centrální banky a spolurozhodoval tak o tom, jaká bude monetární politika celé eurozóny v rámci unie. „Rozhodování bude s námi, ne o nás bez nás,“ považuje takovou participaci za velmi podstatnou.
„Nalijme si čistého vína. Náš guvernér by byl jeden z dvaceti. Podívejte se, co tam rozhoduje Slovensko v eurozóně? Vždyť do nedávna mělo inflaci kolem 3 procent, téměř jako my. Udržuje neúrokové sazby. To jaksi není zdravá kombinace, buďme realisté, síla hlasu je dána váhou ekonomiky,“ kontroval Rusnok.
Nato Švejnar argumentoval možným vznikem koalic, kdy se země společně snaží prosadit stejné cíle. „Pro nás bude obdobný dlouhodobý cíl, jako má Německo, takže to by byl silný partner,“ argumentoval profesor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab