Česká televize je prostě zaujatá. Koncesionáři se musí vzbouřit. Silná slova po rozhovoru Světlany Witowské s velvyslancem Schapirem

18.01.2017 15:55 | Zprávy

„Pokud je to člověk podobných hodnot, je jasné, že vůči němu se budou chovat hezky, a vůči někomu, kdo zastává pro ně nepohodlný názor, ošklivě. Neviděl bych v tom však nějaké spiknutí, jde prostě o demografický jev, který svedl podobné lidi dohromady,“ objasnil sociolog Vojtěch Bednář komentující v obecné rovině Interview ČT 24 s končícím americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Pro ParlamentníListy se na toto téma vyjádřila i bývalá členka Rady ČT Jana Dědečková. „Česká televize je zaujatá. Je to prostě tak. Jsou to pořád stejné prohřešky. Snaží se vytvářet agendu místo, aby popisovali děje ve společnosti. Ale nevím, co s tím dělat. Museli by se naštvat ti, co ji platí,“ konstatovala.

Česká televize je prostě zaujatá. Koncesionáři se musí vzbouřit. Silná slova po rozhovoru Světlany Witowské s velvyslancem Schapirem
Foto: Archiv
Popisek: Andrew Schapiro

Americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro končí. I proto ho pozvala Česká televize do svého pořadu Interview ČT 24, kde ho v úterním podvečeru půl hodiny zpovídala redaktorka Světlana Witovská. Diváci se tak dozvěděli (pokud to už nevěděli), že Schapiro má po matce české kořeny, že se patrně vrátí ke své právnické praxi či že studoval práva s Barackem Obamou, je to jeho přítel a sháněl mu peníze do kampaně. K významu svého velvyslancování u nás uvedl. „Jste uprostřed Evropy, velmi důležité místo.“ Na otázku, co ho nejvíce překvapilo, když v roce 2014 na svůj post nastupoval, Schapiro řekl, že ho překvapilo, jak tu lidé velmi sledují dění ve Spojených státech. „Jakákoliv maličkost se ve Spojených státech stala, lidé tady o tom věděli,“ konstatoval. Za jeden ze svých silných zážitků považuje pojídání tvarůžku – „toho velmi silného sýra“  – čímž nejspíše myslel olomoucké tvarůžky. Ale také setkávání s lidmi, návštěvy továren či českých vojáků v Afghánistánu. Za největší chybu považuje fakt, že se dostatečně nenaučil česky.

Pak přišla na přetřes vážnější témata. Witowská se Schapira ptala, zda nepřekročil hranice zaběhnuté diplomacie, jestli nebylo za hranou, když kritizoval v ČT prezidenta Zemana za to, že odjel na vojenskou přehlídku do Moskvy. „Nemyslím si to. Formuloval jsem to tehdy velmi delikátně. Řekl jsem – neměl bych radit panu prezidentovi, kam má jezdit a kam ne, a samozřejmě může uctít všechny, kdo bojovali s nacismem. Ale bude to trošku divné v situaci, kdy Ukrajina byla napadena Ruskem, tak tam pojede sám. Můj názor se nezměnil,“ odpověděl velvyslanec. I při vědomí reakcí, která jeho slova tehdy vyvolala, odpověděl by prý Schapiro stejně.

„Přemýšlejte nad touto zemí. V roce 1939 vaši zemi obsadil silnější soused a ostatní vám nepomohli. Musíme hovořit o tom, když se něco významného děje jako na Ukrajině. Mnoho lidí za mnou od té doby přišlo, že jsou mi vděční, že jsem to řekl. Musím být tím, kdo jsem, a říkat, čemu věřím,“ vysvětlil. Miloš Zeman po tomto jeho výroku prohlásil, že má Schapiro na Hrad dveře zavřené. Americký velvyslanec se ke svému vztahu k českému prezidentovi vyjadřoval velice diplomaticky. „Náš vztah byl z mého pohledu naprosto v pořádku,“ uvedl s tím, že i po tomto vyjádření byl na Pražském hradě. Loni se Schapiro stal 28. října na Hradě neviditelným, což, jak uvedla Witowská, jeho manželka komentovala na Twitteru, že tuto schopnost má hlavně u domácích prací. A zeptala se ho, jak by jedním slovem charakterizoval svůj vztah s prezidentem. Schapiro použil slovo, které v angličtině i češtině zní stejně – fajn. 

Schapiro doufá, že se česko-americké vztahy budou zlepšovat každým rokem. Připomněl, že příští rok budeme slavit sté výročí založení Československa. „Tenkrát v roce 1918 byly Spojené státy blízkým přítelem a spojencem Československa, prezident Wilson spolupracoval s prezidentem Masarykem na vzniku Československa. V roce 1945 američtí vojáci osvobodili západ a jih Čech. V letech komunismu jsme pomáhali disidentům. Tento vztah je dlouhodobý a hluboký, prošel mnoha změnami a fázemi, ale zůstává důležitý pro obě strany,“ ohodnotil vztahy našich zemí.

Schapiro zadoufal, že i za prezidenta Trumpa zůstane odhodlání USA pro silnou Evropu. „A odhodlání udržet NATO. Protože důvod, proč máme v Evropě od druhé světové války mír a prosperitu, je do velké míry díky těmto dvěma institucím. Lidé chtějí mít bezpečí, žít ve svobodě a chtějí, aby se jim dařilo. Partnerství USA s Českou republikou k tomu pomáhá – s bezpečností, svobodou i prosperitou. Velmi důležité v tomto ohledu je, aby byla silná Evropa, silné NATO. Věřím, že prezident Trump bude chránit tyto instituce,“ řekl končící americký velvyslanec. Zazněla také otázka k současné deziluzi lidí z politických elit. Je Donald Trump výsledkem tohoto jevu? „Něco na tom bude. Vidíme to na celém světě, nejen ve Spojených státech. Jsou lidé, kteří se opravdu legitimně domnívají, že globalizace, změna v ekonomice, jim nijak neprospívá. Určitě to vedlo ke zvolení Donalda Trumpa. Elity by měly více naslouchat,“ sdělil Andrew Schapiro.

Stále stejné prohřešky a nic se nemění. Politici se naopak snaží ČT zavděčit

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať si to užijou!“ Dalibora Jandu nepozvali na Slavíka. Natočil lidem vzkaz

22:03 „Ať si to užijou!“ Dalibora Jandu nepozvali na Slavíka. Natočil lidem vzkaz

Anketa Český slavík běží dál. TV Nova jí v pátek večer věnovala tři hodiny vysílacího času. Byl to v…