Společnost Centrální registr dlužníků chce takovou online databázi zveřejnit už 17. listopadu.
Jelikož by mohla evidence narážet na zákon o ochraně osobních dat, chce ho firma provozovat na zahraničním serveru vlastněném rovněž zahraniční společností. "Dokud se nezmění legislativa, bude registr fungovat v zahraničí. U nás by za něj hrozila majiteli pokuta až 50 milionů korun," řekl deníku Právo Jiří Jehlička z registru dlužníků.
Odsouzení i podezřelí
Nejprve se prý počítalo s tím, že se do databáze zanesou jen pravomocně odsouzení. Jehlička ale připustil, že by tam měli být umístěni i lidé, kteří byli potrestáni nepravomocně nebo jsou zatím jen podezřelí. "U podezřelých nebo nepravomocně odsouzených bychom se omezili pouze na informace, které jsou už veřejně známy z médií," podotkl.
U pravomocně odsouzeného by mělo být evidováno jméno, fotografie a adresa současného bydliště. Zda v databázi není nevinný člověk, by měli ohlídat administrátoři, kteří by prý rozsudky kontrolovali na serveru justice.cz nebo telefonátem na soud.
Čtěte:
Policisté na Facebooku sledují i sebevrahy
Anička už je nejspíš mrtvá, domnívá se soukromý detektiv
Foto: Člověk v tísni
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par