„Nemyslím si, že podléháme nějakému diktátu z jedné či druhé strany,“ uvedl ministerský předseda. Podle něj se vztahy s Čínou primárně odvíjely od rozhodnutí vlády. Nelze se vymlouvat na nějaký tlak ze strany EU, když je Česko členem unie, dodal.
Sobotka také označil Česko za demokratický právní stát, zatímco „čínský režim je odlišný od našeho/. Uvedl to v souvislosti s dřívějším výrokem Zemana, že se jel do Číny naučit, jak stabilizovat společnost, nikoli poučovat o lidských právech.
Premiér poznamenal, že Čína se v uplynulých 20 letech začala otevírat světu a její ekonomika se liberalizovala. Vztah s Čínou by podle Sobotky měl být založen na vzájemném respektu. „Neznamená to, že bychom měli rezignovat na své hodnoty, na přesvědčení o tom, že demokratický liberální politický systém je nejrozumnější cestou z hlediska rozvoje společnosti,“ prohlásil Sobotka. Dodal, že o tom mluvil také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během jeho březnové návštěvy v Praze.
V souvislosti s bezpečnostními opatřeními, která ji provázela, ministerský předseda uvedl, že policie „odvedla velký kus práce“ při naplnění hlavního cíle, kterým bylo zabránit ohrožení života, zdraví a majetku.
„Druhá věc je, do jaké míry má policie zasahovat proti někomu, kdo vyvěsí tibetskou vlajku. Já si myslím, že to skutečně není úkolem Policie České republiky, a nemyslím si, že vyvěšení tibetské vlajky z okna ohrožuje bezpečnost kohokoli tak, aby policie musela zasahovat, aby to policie vůbec musela řešit,“ uvedl premiér. Již dříve označil policejní zabavování tibetských vlajek během pobytu čínského prezidenta za excesy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp