O několik dní později nacisté Sokol zakázali. Během druhé světové války bylo podle odhadů zavražděno nebo zemřelo v boji asi 5000 sokolů.
V řadě měst se dnes konají pietní akty, výstavy a další akce připomínající osud sokolských obětí v boji za svobodu, samostatnost a demokracii. Například v Praze bude na budově magistrátu vyvěšena sokolská vlajka a na Pražském hradě se uskuteční slavnostní nástup Hradní stráže a Sokolské stráže. V sídle sokolské organizace v Tyršově domě se odpoledne koná pietní akt a večer bude na Kampě Večer sokolských světel s vypouštěním lodiček se svíčkami na Čertovku.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček prozradil, že prezident Miloš Zeman předal Sokolům dar.
„Prezident republiky Miloš Zeman přijal v úterý dne 8. října 2019 na Pražském hradě starostku České obce sokolské Hanu Moučkovou a předal sokolům prapor jako dar prezidenta republiky v Památný den sokolstva,“ napsal na sociální síti Facebook Jiří Ovčáček.
Brněnští sokolové ocení své kolegy z několika zemí za jejich aktivity ve prospěch české kultury. V bývalé brněnské věznici na Cejlu se uskuteční pietní akt a v několika brněnských ulicích, které jsou pojmenovány po zavražděných sokolech, bude instalována výstava. Na budově radnice a krajského úřadu zavlaje sokolská vlajka a sokolskou vlaječkou budou ozdobeny i všechny tramvaje dopravního podniku.
Sokolská organizace, kterou v únoru 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Za obou světových válek bylo hnutí rozpuštěno. Sokol vadil i komunistickému režimu, který v roce 1952 organizaci zrušil. Jeho činnost byla obnovena až po roce 1989.
Sokol i nyní patří mezi nejpočetnější občanská sdružení v Česku, má zhruba 160.000 členů a přes tisícovku jednot po celé republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp