Jak pracovali čeští europoslanci v uplynulém roce? Tuto otázku nastolil na Regionálním diskuzním fóru v Brně think-tank Evropské hodnoty, který akci pořádal ve spolupráci s Informační kanceláří Evropského parlamentu. Odpovídali na ni europoslanec Evžen Tošenovský (ODS), europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), Petr Kaniok z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.
Hokovský debatu zahájil tím, že současné české europoslance vychválil za jejich aktivitu. Jsou prý pracovitější než poslanci předchozí. Později se ukázalo, že jak Sehnalová, tak Tošenovský jeho úvahu rozbili. Tak, jak pracovitost europoslanců měří Evropské hodnoty, ji prý příliš měřit nelze. Leč nepředbíhejme.
"Musím říct, že jsme měli velkou radost," ocenil práci českých politiků v EP ředitel think-tanku. Analytikům se líbila jak docházka na jednání parlamentu, tak na jednání výborů a podvýborů zastupitelského tělesa. V sezení v europarlamentu obsadili Češi stříbrnou pozici, hned za Rakoušany. Vůbec nejpilnější byl poslanec Petr Ježek (ANO) s 99% účastí, nejslabší byl Jaromír Štětina (TOP 09) s 85 procenty. Pokud jde o docházku na výbory, Češi skončili třetí. Nejlepší z našich byl Stanislav Polčák a nejslabší předseda Svobodných Petr Mach, ten se zúčastnil asi třetiny jednání výborů, jichž je členem. Tady ovšem Hokovský připomněl, že předseda Svobodných vlastně jen plní předvolební slib voličům, kterým tvrdil, že nebude zbytečně vysedávat v europarlamentu.
Brusel je o lobbování. Takto se vyrábí čárky a řeční nejen o uprchlících
Sehnalová v této fázi debaty poznamenala, že čárky o docházce vlastně mnoho nevypovídají, především ne na zasedání parlamentu jako celku. Je to prý dokonce i tak, že si můžete udělat čárku, pročež máte naoko splněno, a zase odejít. Tošenovský dal dámě za pravdu. Shodli se však zároveň na tom, že monitorovat účast ve výborech a podvýborech má smysl. Stojí za to sledovat, jestli poslanec na podvýboru promluvil. Volení zástupci lidu navíc zpracovávají diametrálně odlišná témata co do složitosti, takže člověk může s jedinou zprávou strávit mnoho času a odvede na ni velký kus práce, jen má nakonec toliko jednu čárku. Některý z kolegů může mít zrovna na starost snazší problémy k řešení, takže si stihne ohlídat více čárek.
Tošenovský doplnil, že při konečném hlasování v EP vlastně už o tolik nejde, kus práce je třeba odvést v jednáních probíhajících měsíce předtím. "Celý Brusel je postaven na lobbování, ale to není nic špatného, lobbuje se u komisaře, lobbuje se u komise jako takové," nechal Tošenovský nahlédnout posluchačům pod evropskou pokličku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák