Synod ČCE souhlasí s možností požehnání svazků lidí stejného pohlaví, pokud o to požádají. Synod ČCE vnímá, že názory na tuto otázku nejsou v církvi jednotné, podporuje činnost komise pro soužití s LGBTQ lidmi a pokračování diskuse v církvi o tomto tématu. "Synod konstatuje, že žádný kazatel není povinen žehnat svazkům osob stejného pohlaví," uvedl synod, tedy nejvyšší shromáždění církve, ve svém usnesení.
Podle mluvčího je v usnesení vyjádřeno jednak vědomí, že Českobratrská církev evangelická v tomto tématu stále není vnitřně jednotná, jednak ale i respekt ke svobodě rozhodnutí, která je stále – stejně jako v případě požehnání heterosexuálních svazků – ponechána samotným farářkám a farářům. Pro rozhodnutí o žehnání stejnopohlavním párům hlasovalo 78 procent poslankyň a poslanců synodu.
I když vedení katolické církve takové žehnání odmítá, letos v březnu synoda německé katolické církve schválila návrh, který požehnání i pro stejnopohlavní páry umožňuje. V praxi se tato změna v přístupu duchovních k homosexuálům má začít uplatňovat v roce 2026. Požehnání budou moci získat i věřící, kteří po rozvodu uzavřou další sňatek. Podobně se loni rozhodli i vlámští biskupové, kteří rovněž žehnání svazkům osob stejného pohlaví povolili.
Vatikánská Kongregace pro nauku víry v březnu 2021 vydala oficiální výrok, ve kterém uvedla, že v katolické církvi není přípustné udělit požehnání homosexuálním párům. Podle kongregace by takový akt napodoboval svátost manželství. Dokument, se kterým souhlasil i papež František, přitom tvrdí, že zákaz není vůči homosexuálům diskriminační.
Českobratrská církev evangelická je druhou největší církví v ČR po katolické církvi a největší protestantskou církví v tuzemsku. K ČCE se při sčítání lidu v roce 2001 hlásilo 117.212 obyvatel České republiky, o deset let později 51.936 obyvatel. K farářské službě pověřuje ČCE muže i ženy. Vedle bohoslužebného života farních sborů, náboženské výchovy a církevního školství se zaměřuje na služby sociální péče a duchovenskou činnost v nemocnicích, armádě, nápravných zařízeních či uprchlických táborech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.