Čeští učitelé se zúčastňují zvláštního projektu. Kantoři cestují na Balkán, aby se tu přesvědčili, jak snadné bylo v 90. letech 20. století uvolnit ze řetězu běsy nacionalismu, které přiživily chuť rozpoutat peklo na Balkáně. Následně mohou učitelé žákům a studentům lépe popsat, k jak špatným koncům může vést radikální nacionalismus.
„Po stopách války. Ty jsou v bývalé Jugoslávii stále ještě vidět. Ve Vukovaru, v Sarajevu nebo v Tuzle si je přímo na místě prohlédla první skupina českých a slovenských kantorů," oznámila veřejnoprávní televize. Reportáž z této cesty byla publikována také na sociální síti twitter.
Učitelé se během své cesty setkali s lidmi, kteří válku zažili, kteří skončil v zajateckých táborech, kteří na vlastní kůži pocítili hrůzy bojů. Jde o zástupce všech válčících stran, kteří učitelům vysvětlují, že válka na Balkáně vlastně neměla žádné vítěze, jen obrovské množství trpících obyvatel. Většina peněz na společný projekt dříve znepřátelených národů poskytla Evropská unie.
Jak vysvětlit mladým lidem nebezpečí nacionalismu? Čeští kantoři se to jezdí učit na Balkán. Unikátní projekt jim připomíná, že válka a zabíjení civilistů v Evropě se děly i v 90. letech. pic.twitter.com/Pbbx8jWuwo
— ČT24 (@CT24zive) 28. července 2018
Ohlasy pod reportáží svědčí o tom, že mezi českými občany vzbudila jistou pozornost. V komentářích pod reportáží zazněl mimo jiné názor, že Balkán je zralý na další válku. Další diskutér chtěl vědět, zda se v rámci projektu také vysvětluje, že si z Balkánu udělala střelnici Severoatlantická aliance. Přesně takto prý vnímal konflikt pan Jaromír Rybka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp