Čeština. Pro Němce druhořadý jazyk... Proč to na hranicích vázne ve spolupráci

04.01.2022 16:13 | Zprávy

Česko patří podle rozsáhlého výzkumu k nejhůře spolupracujícím zemím v rámci přeshraničních projektů v Evropě. Je to prý zejména kvůli jazykovým, historickým a ekonomickým bariérám. Svůj podíl na nefunkčnosti přeshraniční spolupráce ale mají i Němci nebo Rakušané, kteří nejsou ochotni učit se česky a češtinu vnímají jako jazyk druhé kategorie.

Čeština. Pro Němce druhořadý jazyk... Proč to na hranicích vázne ve spolupráci
Foto: Jan Duchek
Popisek: Česko-německé pomezí na Šumavě

Kolektiv autorů pod vedením Karla B. Müllera zkoumal zejména euroregion Nisa (na německo-česko-polském pohraničí) a Šumava (na německo-česko-rakouském pohraničí). Z výzkumu podle informací serveru Euractiv.cz vyplynulo, že ve srovnání s intenzitou přeshraniční spolupráce mezi západními zeměmi Evropy je v Česku taková spolupráce mizivá.

Podle autorů výzkumu jsou Češi a do jisté míry i Poláci pesimističtější ke společným přeshraničním projektům i ke spolupráci v rámci celé Evropské unie. Méně se tak angažují ve společných projektech a akcích než Němci nebo Rakušané. Patrné je to zejména na počtu projektů, které jsou častěji iniciovány a řízeny německou nebo rakouskou stranou.

Evropská komise se snaží posílit formu přeshraniční spolupráce rozvojem Evropských seskupení pro územní spolupráci (ESÚS). Těch za poslední desetiletí vzniklo v Evropě přes 70, na českém území jsou ale aktivní pouze dvě, Novum na česko-polské hranici a Tritia na česko-slovensko-polském pomezí. Jednotlivé euroregiony totiž nejsou k zakládání ESÚS příliš ochotné.

„ESÚS je vynikající nástroj pro realizaci společných přeshraničních aktivit, jako je například výstavba přeshraniční dopravní tepny. Pokud na dané hranici žádné euroregiony nebo jiné organizace doposud nepůsobí, může být ESÚS impulzem pro nastartování spolupráce a vytvoření stabilního prostředí,“ prohlásil Ondřej Havlíček, zástupce jednatele euroregionu Nisa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …