Chudáci Němci u Stalingradu měli těžké Vánoce. Šokující debata na sociálních sítích

02.01.2020 16:29 | Zprávy

Článek magazínu Dotyk popisující „vánoční strasti“ vojáků nacistického Německa v bitvě u Stalingradu vyvolal prudkou odezvu na facebookovém profilu Kamila Papežíka. Tento bývalý člen SPD (z partaje byl vyloučen) na své facebookové stránce nasdílel otevřený dopis jistého Dana Krajčíře, který na článek reaguje. Diskusní vlákno, které se pod příspěvkem rozvinulo, opravdu stojí za to.

Chudáci Němci u Stalingradu měli těžké Vánoce. Šokující debata na sociálních sítích
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pavlovův dům měl velkou strategickou hodnotu a je jedním ze symbolů bitvy o Stalingrad

Článek, který Krajčíře, jenž je údajně autorem otevřeného dopisu redaktorce Dotyku, přiměl k sepsání výbušné reakce, v kostce popisuje, jak těžce nesli vojáci německého Wehrmachtu boje ve stalingradském kotli na Vánoce 1942. „Za války bylo tradicí, že němečtí generálové posílali o Vánocích svým mužům na frontu lahve vína, koňaku a sektu, dále pak také cigarety a nějakou tu čokoládu. Do Stalingradu, obklíčeného jak Rudou armádou, tak třeskutým mrazem, však zásoby nemohly dorazit včas. Vojáci se dělili o chabé zásoby nudlí a vzájemně si nadělovali své poslední cigarety,“ popisuje strasti Paulosovy armády článek magazínu Dotyk, u něhož je jako autor uvedena „redakce“.

„Sovětská strana zaútočila ráno na Boží hod. Přímé palbě toho dne čelily například 16. tanková i 60. motorizovaná divize,“ píše se dále v textu. „Poručík Kurt Reuber, vojenský lékař a pastor ze 16. tankové divize, připomněl vojákům význam Vánoc vlastnoruční kresbou Madonny, kterou načrtl na zadní stranu sovětské mapy. „Měl to být symbol bezpečí a mateřské lásky,“ napsal Reuber. „Vojáci byli při pohledu na obrázek tak dojati, že ani nemohli mluvit,“ píše Dotyk (článek si v plném znění můžete přečíst ZDE).

A právě takový popis strádání vojáků třetí říše ve stalingradském kotli „zvedl ze židle“ jistého Dana Krajčíře, jehož reakci exčlen SPD Papežík „přetiskl“ na svém Facebooku.

„Otřásám se hnusem nad Vaší manipulací s city, zejména mladých lidí. My starší přece ještě něco o bitvě u Stalingradu víme,“ píše muž. „Tady už je vidět, že černá se stává bílou a bílá černou, agresor obětí a obránce své rodiny a vlasti agresorem,“ píše muž. „Kolik sprostoty v sobě museli autor článku a šéfredaktor najít, aby mohli takto pohlížet na neuvěřitelné utrpení, které Rusům způsobili nacisté právě u Stalingradu. Ti, kteří očekávali, že Rusové dodrží jejich křesťanské tradice a nevyužijí jich k záchraně sebe sama,“ stojí v dopise.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…